0-12 ay ve 13-72 ay çocuğu olan babalarda postpartum depresyon/depresyon sıklığının karşılaştırılması ve etkileyen sosyodemografik faktörler
Comparison of postpartum depression / depression frequency and affecting sociodemographic factors in fathers with 0-12 months and 13-72 months
- Tez No: 645955
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN AYŞİN ARTIRAN İĞDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Paternal postpartum depresyon (PPPD) önemli bir halk sağlığı sorunudur. 0-12 ay çocuğu ve 13-72 ay çocuğu olan babalarda doğum sonrası depresyon/depresyon sıklığını, risk faktörlerini ve iki grup arasındaki farklılıkları saptamak ve depresyon taramasında kullanılan Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDS) ile Beck Depresyon Envanterinin (BDI) korelasyonunu değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel ve kesitsel tipteki araştırma 01 Haziran 2019 - 01 Mart 2020 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerinde hasta veya hasta yakınları üzerinde yürütülmüştür. 0-72 ay çocuğu olan 355 baba çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler sosygodemografik anket formu, EPDS, BDI ile toplanmıştır. EPDS ve BDI için sırasıyla 12 ve üstü, 17 ve üstü puan alanlar PPPD olarak kabul edilmiştir. Veriler IBM SPSS V.25 ile analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler Ki kare testi, normal dağılım göstermeyen nicel veriler Mann Whitney U testi, değişkenler arası korelasyon Spearman korelasyon testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Paternal postpartum depression (PPPD) is an important public health problem. It was aimed to determine the frequency of postpartum depression / depression, risk factors and differences between the two groups in fathers with children aged 0-12 months and 13-72 months, and to evaluate the correlation between the Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) and Beck Depression Inventory (BDI) used in depression screening. Materials and Methods: The observational and cross-sectional study was conducted on patients or their relatives at Ondokuz Mayıs University Family Medicine, Pediatrics, Gynecology and Obstetrics Polyclinics between 01 June 2019 - 01 March 2020. 355 fathers with children of 0-72 months were included in the study. The data were collected by sociodemographic questionnaire form, EPDS, BDI. Those who score 12 and above, 17 and above for EPDS and BDI, respectively, were accepted as PPPD. The data were analyzed with IBM SPSS V.25. Categorical variables were evaluated using the Chi-square test, quantitative data not showing normal distribution, Mann Whitney U test, and correlation between variables using Spearman's correlation test.