Çocukluk çağı sistemik lupus eritematozus hastalarında tükenmiş T hücrelerin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of exhausted T cells in childhood systemic lupus erythematosus patients
  1. Tez No: 645957
  2. Yazar: KÜBRA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZA ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sistemik Lupus Eritematozus (SLE) çoklu organ tutulumu ile karakterize otoimmün bir hastalıktır. Hastalık patogenezi tüm yönleri ile açık olmamakla birlikte son yıllarda yapılan çalışmalar ile önemli gelişmeler bulunmaktadır. Hastalık patogenezinin aydınlatılması için yapılan çalışmalar büyük değer taşımaktadır. Bu sayede pediatrik hastalarda hedefe yönelik tedavi yöntemleri geliştirilebilecek ve immün sistemi baskılayan ilaçların hedefe yönelik kullanılması ile hastalık yükü ve tedavi yan etkileri azaltılabilecektir. Çalışmada SLE patogenezindeki yeri henüz tam belirlenememiş tükenmiş T hücre etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, çocukluk çağında SLE' de ön planda olan organ tutulumları ile klinik kümeler oluşturularak, tükenmiş T hücrelerin buradaki etkilerini belirlemek ve tükenmiş T hücre ko-inhibitör reseptörlerinin hastalık aktivitesi ile ilişkisini incelemektir. Araştırma kapsamında çalışmaya 49 hasta dahil edildi. Hastaların 35'i kız (%71.4), 14'ü (%28.6) erkekti. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 17,7±2,6 yıl, ortalama hastalık süresi 5.7 yıldı (1-17 yıl, ortanca 5 yıl). Hastaların değerlendirilmesi sırasında alınan kan örneğinden plazma ayrıştırılarak sitometrik boncuk dizileme yöntemi ile kontrol noktası inhibitörleri (IL-2Rα, 4-1BB, CD86, TGF-β1, CTLA-4, PD-L1, PD-1, Tim-3, LAG-3, Galectin-9) çalışıldı. Hastaların organ tutulumlarına göre renal tutulum, cilt tutulumu ve hematolojik sistem tutulumu baskın olarak üç klinik küme oluşturuldu. Bu klinik kümeler arası ko-inhibitör reseptör düzeyleri arasında farklılık gösterildi ancak istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Systemic Lupus Erythematosus (SLE) is an autoimmune disease characterized by multiple organ involvement. Although the pathogenesis of the disease is not clear in all aspects, there are important developments with recent studies. Studies to elucidate the pathogenesis of the disease are of great value. In this way, targeted treatment methods can be developed in pediatric patients and the targeted use of drugs suppressing the immune system can reduce disease burden and treatment side effects. In the study, the effects of exhausted T cell, whose place in SLE pathogenesis has not been determined yet, were investigated. The aim of the study is to determine the effects of exhausted T cell co-inhibitor receptors and disease activity by establishing clinical clusters with clinical involvement in SLE in childhood. Forty-nine (49) patients were included in the study. Thirty-five (71.4%) of the patients were girls and 14 (28.6%) were boys. The mean age of the patients in the study was 17.7 ± 2.6 years, and the mean disease duration was 5.7 years (1-17 years, median 5 years). Plasma was separated from the blood sample taken during the evaluation of the patients and the check point inhibitors (IL-2Rα, 4-1BB, CD86, TGF-β1, CTLA-4, PD-L1, PD-1, Tim-3, LAG-3, Galectin-9) were studied by cytometric bead sequencing method. Three clinical clusters were formed predominantly with renal involvement, skin involvement and hematological system involvement. There was a difference between these clinical cluster co-inhibitory receptor levels, but it did not reach statistical significance.