Molecular identification of wild non-saccharomyces yeasts from wine BY PCR-RFLP and strain differentiation by rapd
Şaraptan izole edilmiş doğal non-saccharomyces mayalarin PCR-RFLP ile moleküler tanımlanması ve RAPD ile suş farklilaştirmasi
- Tez No: 645958
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN CANDAN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Saccharomyces-dışı (Non-Saccharomyces) (NS) mayalar, üzüm şırasında alkol fermantasyonunun ilk aşamalarında baskındır, ve son aşamada şarapta uygun organoleptik özelliklerin oluşumunda rol oynar. NS mayaların, Saccharomyces cerevisiae ile birlikte sıralı aşılamada başlangıç kültürü olarak kullanılması için tanımlanması, arzu edilen özelliklere sahip şarap üretmek için etkili bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, Türkiye'deki beş farklı üzüm türünün geleneksel şaraplarından farklı maserasyon ve fermantasyon sürelerinde izole edilen 18 Saccharomyces dışı maya, PCR-RFLP (Polymerase Chain reaction- Restriction Fragment Lenghth Polymorphism) yöntemi ile cins ve tür seviyesinde tanımlanmış ve daha sonra Lachancea thermotolerans (Lt), Metschnikowia pulcherrima (Mp), Hanseniaspora uvarum (Hu), Hanseniaspora opuntiae (Ho) türleri seçilerek, bu türlere ait suşların RAPD–PCR tekniği ile genotipik farklılıklar belirlenmiştir. PCR ile rDNA'nın internal transcribed spacer (ITS) bölgesinin (ITS1-5.8S-ITS2) amplifikasyonu maya izolatlarının bazılarında cins seviyesinde tanımlamaya izin vermiştir. Ancak, cins ve/veya tür seviyesinde kesin tanı, ITS bölgesinin uygun restriksiyon enzimler ile kesildigi PCR-RFLP yöntemi ile mümkün olmuştur. Bu çalısmada, beş farklı endonükleaz enziminin, HhaІ (CfoI), HaeIII, HinfI, DdeI and DraІ kullanıldığı ITS bölgesi restriksiyon kesimi NS mayaların tanımlanmasını sağlamıştır. Diger yandan, RAPD primeri OPA-03, minisatellite primer M13 ve, microsatellite primerleri (ATG)5, (GTG)5 aynı türe ait olan suşların (Lt, Hu, Ho, Mp türlerine ait suşlar) farklılaştırılmasında fayda sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Non-Saccharomyces yeasts are dominant during the early stages of alcoholic fermentation of grape must and play a role in the production of favorable organoleptic traits in the final wine. Identification of indigenous yeasts for using them as starter culture in a sequential inoculation along with Saccharomyces cerevisiae is an effective approach to produce wine with desirable characteristics. In this study, 18 non-Saccharomyces yeasts isolated at different maceration and fermentation times from traditional wine of five different grape types in Turkey were identified by PCR-RFLP (Polymerase Chain reaction- Restriction Fragment Lenghth Polymorphism) at genus and species level and then Lachancea thermotolerans (Lt), Metschnikowia pulcherrima (Mp), Hanseniaspora uvarum (Hu), Hanseniaspora opuntiae (Ho) species were selected for the genotypic differentiation of their strains using RAPD–PCR technique. Amplification of internal transcribed spacer (ITS) region (ITS1-5.8S-ITS2) using PCR allowed to identify some yeast isolates at the genus level. However, precise identification at genus and/or species level was possible by PCR-RFLP using appropriate enzymes. In this study, restriction digestion of rDNA ITS region using five endonucleases, HhaІ (CfoI), HaeIII, HinfI, DdeI and DraІ allowed identification of NS yeasts. On the other hand, RAPD-PCR using one RAPD primer OPA-03, minisatellite primer M13 and, two microsatellite primers (ATG)5, (GTG)5, were useful for the differentiation of yeast strains belonging to same species (starins belonging to Lt, Hu, Ho, Mp species) .