Artroskopik rotator manşet tamiri yapılan hastalarımızın orta dönem fonksiyonel sonuçlarının değerlendirilmesi
Mid-term evaluation functional results of arthroscopic rotator cuff repairs
  1. Tez No: 645956
  2. Yazar: ÖNER KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ERTEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Kliniğimizde artroskopik rotator manşet tamiri yaparak tedavi ettiğimiz hastaların fonksiyonel ve memnuniyetlik sonuçlarını ortaya çıkarmak ve bunları etkileyen faktörleri ayrıntılı bir şekilde ele almaktır. Materyal ve Metod: Nisan 2012 –Nisan 2019 tarihleri arasında hastanemizde tarafımızca artroskopik manşet tamiri yapılan 57 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastaların fonksiyonel ve klinik değerlendirmeleri preop- postop QDASH, ASES ve VAS skorları ile incelendi. Ayrıca demografik verilerin, oluş şeklinin, yırtık boyutunun, geçen sürenin, cerrahi yöntemlerin, dominant taraflığın, ek hastalık ve patolojilerin skorlar üzerindeki etkileri ayrı ayrı ele alındı. Bulgular: Hastalarımızın 20'si erkek, 37'si kadın olup ortalama yaşları 58,8 (39-71yaş) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: To reveal the functional and satisfaction results of the patients we treated by repairing arthroscopic rotator cuff in our clinic and to consider the factors affecting them in detail. Material and Method: 57 patients who underwent arthroscopic cuff repair in our hospital between April 2012 and April 2019 were included in our study. Functional and clinical evaluations of the patients were evaluated with preop-postop QDASH, ASES and VAS scores. In addition, the effects of demographic data, form of occurrence, rupture size, elapsed time, surgical methods, dominant side, additional diseases and pathologies on scores were discussed separately. Results: Twenty of our patients were male and 37 were female. The average age of the patients was 58.8 (39-71 years).