Erzurum merkez ilçelerinde ortaöğretim öğrencilerinde internet bağımlılığı prevalansı ve etkili faktörler
Internet addiction prevalence and effective factors in secondary education students in Erzurum city center
- Tez No: 645963
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT VANÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: İnternet bağımlılığı, internetin yanlış ve aşırı kullanılması sebebi ile kişide fiziksel, zihinsel, psikolojik birçok problemin ortaya çıkmasına yol açan multifaktöriyel bir davranış bozukluğudur. Bu çalışma, Erzurum il merkezindeki ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören adölesan çağdaki öğrencilerin internet bağımlılığı düzeylerini belirlemek ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel nitelikte olan bu çalışma Erzurum ilinin üç merkez ilçesi olan Yakutiye, Aziziye ve Palandöken ilçelerindeki ortaöğretim kurumlarında 2019-2020 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 798 ortaöğretim öğrencisi ile gerçekleştirildi. Veriler kişisel bilgi formu, internet bağımlılığı ölçeği, beslenme alışkanlıkları indeksi aracılığı ile toplandı. Veri girişi ve istatistiksel analiz için SPSS 22 paket programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca ve çeyreklikler şeklinde sunuldu. Analizlerde Ki-kare testi, Bağımsız örneklemlerde t testi ve Tek Yönlü ANOVA testi, Sperman korelasyon analizi, Kruskal Wallis testi ve Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi kullanıldı. Ayrıca öğrencilerin internet bağımlılığı düzeyi üzerinde etkili bağımsız risk faktörlerini belirlemek üzere lojistik regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Internet addiction is a multifactorial behavioral disorder that causes the emergence of many physical, mental and psychological problems in the person due to the wrong and excessive use of the internet. This study was conducted to determine the internet addiction levels of adolescent students in secondary education institutions in Erzurum city center and to examine the factors affecting them. Method: This descriptive cross-sectional study was carried out with 798 secondary education students studying in the secondary education institutions in Yakutiye, Aziziye and Palandöken districts, three central districts of Erzurum province, in the 2019-2020 academic year. The data were collected via Personal Information Form, Internet Addiction Scale, and Dietary Habits Index. SPSS 22 package program was used for data entry and statistical analysis. Descriptive statistics were presented percentage, mean, standard deviation, median and quartiles. Chi-square test, independent samples t test, One Way ANOVA test, Sperman correlation analysis, Kruskal Wallis test and Mann Whitney U test with Bonferroni correction were used in the analyzes. In addition, logistic regression analysis was used to determine the independent risk factors that affect students' internet addiction level.