Mikroakışkan çip ve gradient yöntemiyle seçilerek ICSI yapılan asthenoteratozoospermi hasta gruplarında embriyo kalitelerinin karşılaştırılması
Evaluation of embryo quality in astheoteratozoospermia patient groups selected BY microfluidic chip and gradient method
- Tez No: 646003
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖZEKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Yardımla üreme teknolojilerinden faydalanacak çiftlerde, mikroenjeksiyonda kullanılacak sperm seçimi önemlidir. Klasik sperm seçim yöntemlerinde kullanılan seri sanrifüjlemenin DNA hasarına sebep olduğu gösterilmiş ve mikroakışkan çip sperm izolasyon yöntemi geliştirilmiştir. Literatürde mikroakışkan çip yönteminin embriyo gelişimine etkisi gösterilmiştir ancak asthenoteratozoospermi(ATZS) vaka gruplarındaki etkinliği yeterince aydınlatılmamıştır. Bu çalışmaya ATZS erkek ve kadın yaşı ≤38 olan, Maltepe Üniversite Hastanesi ÜYTE Merkezine başvuran 22 çift dahil edildi. ATZS gruplarında motilite düşük olduğundan Fertile Ultimate çip kullanıldı. Dansite gradient santrifügasyon (DGS) ile mikroakışkan çip yöntemleriyle seçilmiş spermler ile 2 gruba ayrılmış kardeş oositlerin mikroenjeksiyon işlemi yapıldı ve embriyo gelişimleri takip edilerek, blastokist oluşumları değerlendirdi. İstatistiksel değerlendirme R istatistik paketi ile yapıldı. Parametrik olanlar için student's t-testi, parametrik olmayanlar için Wilcox testi uygulandı ve p değeri
Özet (Çeviri)
Choosing of the sperm which will be used in microinjection is important for couples want to use assisted reproductive technologies. It has been shown that serial centrifuging causes DNA damage at classical sperm sorting methods and microfluidic chip (MFC) sperm isolation procedure developed. Effect of MFC procedure in embryo development shown in literature however it's effectiveness at asthenoteratozoospermia (ATZS) case groups not fully enlightened. ATZS male and female 22 couples who has applied to Maltepe University Hospital ART Center, aged equal or below 38, included to this study. Due to low motility at ATZS groups, Fertile Ultimate MFC was used. Microinjection process of sibling oocytes divided to 2 groups done with sperms, choosen via MFC sperm selecting procedure with dansity gradient centrifuge (DGS) and blastocyst formation evaluated with observing embryo developments. Statistical evaluation done wıth R statistic package, t-test for parametrics, Wilcox test for non-parametrics applied and p value taken as