Supraventriküler taşikardi tanısı konulan ve tedavi amaçlı katater ablasyon yapılan, ablasyon sırasında katatere bağlı atriyal fibrilasyon gelişen ve gelişmeyen hastalarda sol atriyal fonksiyonların speckle tracking ekokardiyografi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 646008
  2. Yazar: HAYATİ EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKÇAKOYUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bizim amacımız; supraventriküler taşikardi tanısı konulan, tanı ve tedavi amaçlı EPS ve/veya kateter ablasyon yapılan, işlem sırasında katetere bağlı atriyal fibrilasyon gelişen ve gelişmeyen hastalarda sol atriyal fonksiyonların;konvansiyonel ve speckle tracking ekokardiografi (ste) yöntemi ile değerlendirilerek atriyal fibrilasyon gelişimi açısından prediktör olabilecek parametrelerin belirlenmesidir. Mevcut çalışmalarda atriyal fibrilasyon hastalarında hem konvansiyonel hem de ileri ekokardiografik incelemelerde (velosite vektör, speckle tracking v.s) sol atriyal fonksiyonların bozulduğu saptanmış ve biz bu çalışmamızda mevcut verilerle korele olabilecek ve atriyal fibrilasyon gelişimi açısından prediktör olabilecek sol atriyal fonsiyonları belirlemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya supraventriküler taşikardi tanısı konulan, tanı ve tedavi amaçlı EPS ve/veya kateter ablasyon yapılann, ablasyon sırasında katetere bağlı atriyal fibrilasyon gelişen 48 hasta ve gelişmeyen hastalar arasından rastgele seçilen 52 hasta alındı. Bütün hastalara EPS yapıldı. İşlem sırasında kateter temasına bağlı AF gelişen ve AF süresi 30 saniye ile 2 saat arasında olan hastalar hasta grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Konvansiyonel ekokardiografik parametrelerden sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (SVEF), sol ventrikül sistol sonu ve diyastol sonu çapları (SVESÇ, SVEDÇ), diyastolik paremetrelerden ise E/E' ile deselerasyon zamanı(DT), tüm sol atriyal volum ve volum indeksleri (LAVI) hesaplandı. STE ile sol atriyal rezervuar, pompa, strain rate s, e ve a değerleri (sırasıyla; SArez, SApump, SRs, SRe, SRa) hesaplandı. Bulgular: Her iki grup arasında bazal özellikler açısından (yaş, cinsiyet, diyabet, aile öyküsü, dislipidemi ve sigara kullanımı) ve konvansiyonel ekokardiografik paremetrelerden SVEF, SVESÇ ve SVEDÇ açısından fark saptanmadı. Ancak diyastolik fonksiyonlar [E/A:1.3±0.9(AF gelişmeyen grup);1.2±0.26(AF gelişen grup);p
Özet (Çeviri)
Objective: We evaluated left atrial functions using conventional and speckle tracking echocardiography (STE) methods in patients with supraventricular tachycardia who developed and did not develop catheter-related atrial fibrillation during EPS procedure. We aimed to determine the parameters that could be predictive for the development of atrial fibrillation. In current studies, it was found that left atrial functions were impaired in both conventional and advanced echocardiographic examinations in atrial fibrillation patients. We aimed to identify left atrial functions that could correlate with existing data and could be predictors of atrial fibrillation development. Method: The study included 48 patients who underwent EPS and / or catheter ablation due to supraventricular tachycardia and developed catheter-related atrial fibrillation during ablation. Fifty-two patients randomly selected among patients who did not develop AF were taken as control group. EPS was applied to all patients. The development of AF due to catheter contact during the procedure was determined as the AF duration between 30 seconds and 2 hours. Among conventional echocardiographic parameters, left ventricular ejection fraction (LVEF), left ventricular end systolic and end-diastolic diameters (LVESD, LVEDD), from diastolic parameters, deceleration time (DT) with E / E ', and all left atrial volume and volume indices (LAVI) were calculated. . Left atrial reservoir, pump, strain rate s, e and a values ​​(SArez, SApump, SRs, SRe, SRa, respectively) were calculated with STE. Results: There was no difference between the two groups in terms of baseline characteristics (age, gender, diabetes, family history, dyslipidemia, and smoking) and conventional echocardiographic parameters such as LVEF, LVESD and LVEDT.