Acil serviste supraventriküler taşikardi tanısı alan hastalarda tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of treatment options in patients diagnosed with supraventricular tachycardia in the emergency department
- Tez No: 900543
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇGİN SÖYÜNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışma, acil servise çarpıntı şikâyeti ile başvuran ve supraventriküler taşikardi tanısı konan hastaların tedavi seçeneklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışma 18 yaş ve üzeri bireylerde çarpıntı şikâyeti ile acil servise başvurmuş ve supraventriküler taşikardi (SVT) tanısı konmuş hastaları kapsamaktadır. Bu hastalardan karotis masajı, Valsalva manevrası, elektriksel ve medikal kardiyoversiyon uygulananlar dâhil edilmiş, 18 yaş altı ve gebeler ise çalışma dışı bırakılmıştır. Veriler, Ocak 2015 ile Aralık 2023 tarihleri arasında hastane bilgi yönetim sisteminden ve hastane eczanesinden elde edilmiş antiaritmik ilaç kullanımı kayıtları üzerinden toplanmıştır. İstatistiksel analizde frekans analizleri kullanılarak SPSS programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan hastaların yaş ortalaması 58 olup, cinsiyet dağılımı yaklaşık olarak eşit (%49,4 kadın, %50,6 erkek) idi. Hastaların büyük çoğunluğu (%98,1) triaj 2 kategorisine dâhil edilmiş ve başvuruların çoğunluğu sabah ve öğle saatlerinde gerçekleşmiştir. Uygulanan tedavi yöntemleri arasında adenozin (%96,1), karotis masajı (%90,7) ve Valsalva manevrası (%90,8) en yaygın olanlardır. Diğer kullanılan tedaviler arasında kalsiyum kanal blokerleri (%12,6), beta-blokerler (%4,7) ve amiodaron (%1,4) yer almaktadır. Adenozin ve kalsiyum kanal blokerlerinin en sık birlikte kullanıldığı görülmüştür. Hastaların başvuru sırasındaki ortalama sistolik ve diastolik kan basıncı sırasıyla 120 ve 80, nabız ise 183,50 olarak kaydedilmiştir. Oksijen saturasyonu ortalama %99, normal sinüs ritmine dönüş oranı ise yüksek (%96,3) bulunmuştur. Komorbidite olarak aritmi (%45,5), koroner arter hastalığı (%23,8), hipertansiyon (%20,5) ve diabetes mellitus (%6,7) öne çıkmaktadır. Çok az bir hasta grubuna (%0,8) kardiyopulmoner resusitasyon uygulanmıştır. Tedavi sonrası hastaların büyük bir kısmı (%86,3) taburcu edilirken, %11,8'i yatırılarak tedaviye devam edilmiş ve %1,9'u başka bir sağlık kuruluşuna sevk edilmiştir. Sonuç: SVT'de adenozin, karotis masajı ve Valsalva manevrası en yaygın ve etkili tedavi yöntemleridir. Tedavi seçenekleri arasında hızlı ve etkili sonuç veren adenozin ve kalsiyum kanal blokerleri öne çıkmış, hastaların büyük bir çoğunluğunun kısa sürede normal sinüs ritmine döndüğü saptanmıştır. Ayrıca, koroner arter hastalığı, hipertansiyon ve diyabet gibi komorbiditelerin varlığı, SVT tedavi stratejilerinin bireyselleştirilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the treatment options for patients presenting to the emergency department with palpitation and diagnosed with supraventricular tachycardia (SVT). Method: The study includes individuals aged 18 years and over who presented to the emergency department with the complaint of palpitation and were diagnosed with SVT. Patients who underwent carotid sinüs massage, the Valsalva maneuver, and electrical and medical cardioversion were included, while those under 18 years of age and pregnant women were excluded. Data were collected from the hospital information management system and the hospital pharmacy's records of antiarrhythmic drug use between January 2015 and December 2023. Frequency analyses conducted using the SPSS software were utilized for statistical analysis. Results: The mean age of the patients included in the study is 58 years, with a nearly equal gender distribution (49.4% female, 50.6% male). The majority of the patients (98.1%) were categorized under the triage category 2, and most visits occurred during the morning and afternoon hours. The most common treatments administered were adenosine (96.1%), carotid sinüs massage (90.7%), and the Valsalva maneuver (90.8%). Other treatments included calcium channel blockers (12.6%), beta blockers (4.7%), and amiodarone (1.4%). A frequent combination observed was adenosine and calcium channel blockers. The recorded average systolic and diastolic blood pressures at the time of presentation were 120 and 80 mm Hg respectively, with a pulse rate of 183.50 beats per minute. The average oxygen saturation was measured at 99%, and the rate of return to normal sinus rhythm was high (96.3%). Comorbidities included arrhythmia (45.5%), coronary artery disease (23.8%), hypertension (20.5%), and diabetes mellitus (6.7%). Cardiopulmonary resuscitation was required for a very small fraction of patients (0.8%). After treatment, a significant majority of the patients (86.3%) were discharged, while 11.8% continued to receive treatment as inpatients, and 1.9% were referred to another healthcare facility. Conclusion: Adenosine, carotid sinus massage, and the Valsalva maneuver are the most common and most effective treatment methods in SVT. Among the treatment options, adenosine and calcium channel blockers stood out for their rapid and effective results, with the majority of patients quickly reverting to normal sinus rhythm. Additionally, the presence of comorbidities such as arrhythmia, coronary artery disease, hypertension, and diabetes mellitus highlights the need for individualization in SVT treatment strategies.