Pseudoefedrinin rinitli çocuklarda kalp ritmine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pseuduephedrine effect on heart rhytm children with rhinitis.
  1. Tez No: 248981
  2. Yazar: MEKİ BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİ TÜRKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Çocuk hastalarda sık olarak kullanılan pseudoefedrinin kalp ritmi üzerineetkilerini araştırıp güvenilirliğini araştırmak.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve HastalıklarıAnabilim Dalı'nda, Mart 2009 ve Şubat 2010 tarihleri arasında rinit tanısı konulan 25çocuk dahil edildi. Tedaviye başlamadan önce ve pseudoefedrin tedavisi devam ederken4. günde 24 saatlik holter kayıtları alındı. Tedavi öncesi ve sonrası kayıtlar karşılaştırıldı.Bulgular: Hastaların 18'i kız (%72), 7'si erkek (%28) olup yaşları ortalama 8,7 ± 3,4 yıl(4-17,9 yıl) idi. Hastaların başvuru yakınmaları, burun akıntısı (%100), öksürük (%68),halsizlik (%48), boğaz ağrısı (%36) ve baş ağrısı (%28) idi. Hiçbir hastadasupraventriküler taşikardi, ventriküler taşikardi, ventriküler fibrilasyon saptanmadı.Tedavi öncesi ve sonrası zaman bağımlı kalp hızı değişkenliği (KHD) parametreleri(SDNN, SDNN indeks, SDANN, RMSSD, pNN50) arasında farklılık saptanmadı. Frekansbağımlı KHD parametreleri de (TP, HF, LF) tedavi öncesi ve tedavi sonrasında benzerdi.Bizim çalışmamızda cinsiyetin KHD parametrelerine etki etmediği belirlendi. Hastalaryaşlarına göre on yaş altındakiler ile on yaş ve üzerindekiler şeklinde iki grubaayrıldığında ortalama kalp hızı (OKH) on yaşın altındakilerde yüksek iken (
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the safety and effect of pseudoephedrine, frequently used for childpatients, on cardiac rhythm.Material and Method: The study includes 25 children diagnosed with rhinitis betweenMarch 2009 and February 2010 in the Department of Pediatrics, Fatih University Facultyof Medicine. Holter records were obtained for 24 hours before and fourth day ofpseudoephedrine treatments. Subsequently, pre- and post-treatment records werecompared with each others.Results: Study group consisted of 18 girls (72%) and 7 boys (28%), mean age: 8.7 ± 3,4(between 4 years and 17 years and 11 months). Common complaints of the patients wererhinorrhea (100%), cough (68%) fatigue (48%), sore throat (36%), and headache (28%).Supraventricular tachycardia, ventricular tachycardia, ventricular fibrillation was'ntdetected in any patient. No significant difference was detected between time domainsheart rate variability (HRV) parameters (SDNN, SDNN index, SDANN, rMSSD, pNN50) inpre- and post-treatments. In addition, frequency domains HRV parameters (TP, HF, LF) inpre-and post-treatments were similar, as well. In the study, gender was found to have noeffect on HRV. When the patients were divided into two groups < 10 years and ? 10 yearsof age, mean heart rate (MHR) was found higher in the under 10 years of age group(MHR= 99,7 ± 8,0 in 10 years of age group,p= 0,02), and SDNN value was higher in the over 10 years of age group (SDNN= 109,0 ±27,4 in 10 years of age group, p= 0,047).However, other HRV parameters were similar.Discussion: This study has determined that therapeutic doses of pseudoephedrine do notcause an additional dysrhythmia risk for children with no health problem except rhinitis.