Yoğun bakım ünitesinde takip edilen kafa travmalı hastalarda hiperoksijenizasyonun mortalite ve morbiditeye etkisi
The effect of hyperoxygenization on mortality and morbidity in head trauma patients followed in the intensive care unit
  1. Tez No: 646017
  2. Yazar: ZEHRA KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYÇA SULTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, yoğun bakım ünitesinde takip ve tedavi edilen kafa travmalı hastalarda hiperoksijenizasyonun mortalite ve morbidite üzerindeki olumsuz etkisinin hastaların tedavi öncesi ve sonrası alınan arteryel kan gazı verileriyle ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 3. düzey YBÜ'nde, Ocak 2018 ile ARALIK 2019 tarihleri arasında, çeşitli nedenlerle takip ve tedavi edilmiş 119 kafa travma olgusu retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, cinsiyet, boy, ağırlık, ek hastalıkları, kullandığı ilaçlar, YBÜ yatış endikasyonu, Glasgow Koma Skalası (GKS), Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE) II Skoru, YBÜ kalış süresi, hastane yatış süresi, reoperasyon durumu, ekstübasyon günü, hastanın taburculuk veya eksitus durumu değerlendirilmiştir. Hastalar YBÜ'ne yatışının ilk gününde alınan arter kan gazındaki en yüksek PaO2 değerine göre (200) 3 gruba ayrılarak YBÜ giriş ve taburculuk veya eksitus günündeki arter kan gazları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study, it was aimed to reveal the negative effect of hyperoxygenation on mortality and morbidity in patients with head trauma who were followed up and treated in the intensive care unit, using arterial blood gas data obtained before and after treatment. Materials and Methods: 119 head trauma cases who were followed up and treated for various reasons in the 3rd level ICU between January 2018 and December 2019 were retrospectively analyzed. Age, gender, height, weight, additional diseases, medications used, ICU hospitalization indication, Glasgow Coma Scale (GCS), Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE) II Score, ICU length of stay, hospital stay, reoperation The condition, the day of extubation, the patient's discharge or death status were evaluated. The patients were divided into 3 groups according to the highest PaO2 value ( 200) in the arterial blood gas taken on the first day of admission to the ICU, and arterial blood gases on the day of ICU admission and discharge or discharge were compared.