30-65 yaş arası kadınların human papilloma virüs ve serviks kanseri taraması hakkındaki davranışlarına konu hakkında verilen eğitimin etkisi
The effect of education on the behavior of women whose ages are between 30-65 on human papilloma virus and cervical cancer screening
  1. Tez No: 646018
  2. Yazar: NERİMAN ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ :Serviks kanseri hem önlenebilen hem de erken tanı ile kür sağlanabilen jinekolojik bir kanserdir. Kadınlarda meme kanserinden sonra en çok serviks kanserine rastlanmaktadır.Erken tanı ile kansere bağlı ölümlerin önüne geçilebilmekte, hastaların yaşam kalitesi daha iyi olmakta ve tedavi daha maliyet etkin olmaktadır.Bireylerin kanser tarama testlerini yaptırmaları sağlanarak kanserin erken tanı ve tedavisi mümkün olabilir. Bu çalışma ile İstanbul Şişli Kuştepe Aile Sağlığı Merkezi 34.35.024 nolu Aile Hekimliği Birimi'ne kayıtlı 30-65 arası kadınların eğitim sonrası Human PapillomaVirus ve serviks kanseri taraması hakkındaki davranışlarının değerlendirilmesini amaçlanmıştır. YÖNTEM: Kuştepe Aile Sağlığı Merkezi 34.35.024 nolu birime kayıtlı daha önce hiç serviks kanser taraması yaptırmamış ve çalışmaya katılmayı kabul eden 30-65 yaş arası 255 kadına yüz yüze görüşme ile 28 sorudan oluşan anket uygulandı. Anket sonrası kadınlara Human Papilloma Virus ve Serviks Kanseri içerikli standart bir eğitim ile Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)' nin rahim ağzı kanser tarama broşürü verildi. Sonrasında taramayı kabul edip etmeme açısından bireyler değerlendirildi. BULGULAR:Çalışmaya katılan 255 kadının yaş ortalaması 42,8'dir..Eğitim durumları incelendiğinde, %11,0'ının okur yazar olmadığı, %64,3'ünün lise altı eğitim durumuna sahip olduğu, %24,7'sinin lise ve üstü eğitim durumuna sahip olduğu saptanmıştır. Ülkemizde serviks kanser taraması yapıldığını bilenler %82,0, bilmeyenler %14,1, ülkemizde serviks kanser taraması yapılmadığını düşünenler %3,9 'dur.Daha önce Human Papilloma Virus'u duymuş olanlar %45,9, duymamış olanlar %54,1 ve daha önce rahim ağzı kanseri olmamak için aşı olduğunu duyanlar %60,rahim ağzı kanseri olmamak için aşı olduğunu duymayanlar %40 oranında saptanmıştır. Çalışma sonunda Serviks kanseri tarama testini kabul edenlerin oranı %36,9, kabul etmeyenlerin oranı %63,1saptandı. SONUÇ: Çalışmaya katılan kadınların ülkemizde yapılan kanser taramaları,serviks kanseri kanseri,serviks kanseri taramaları, Human Papilloma Virus ve Human Papilloma Virus aşısı ile ilgili genel bilgilerinin yetersiz olduğu, Human Papilloma Virus ve serviks kanseri arasındaki ilişkiyi bilme oranlarının düşük olduğu gözlenmiştir.Serviks kanser taraması yaptırma oranları da oldukça düşüktür.Serviks kanser taramalarını arttırmak,morbitite ve mortaliteyi azaltabilmek için halka eğitimler verilmelidir,kamu spotları ve broşürler gibi materyaller ile desteklenerek farkındalık yaratılmalıdır.Çalışmamızda serviks kanser tarama yaptırma oranı her ne kadar %36,9 olsa da bu kadar kısa zamanda ve COVİD-19 gibi tüm dünyayı etkilemiş bir pandemi döneminde hiç de azımsanmayacak bir yüzdedir.Serviks kanser taramaları hakkında verilecek eğitimin etkisi tartışma götürmez bir durumdur.Birinci basamak sağlık VIII kuruluşlarında aile hekimleri tarafından yapılacak olan ulusal kanser taramaları halkamızın sağlığına büyük oranda katkı sunacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Serviks Kanseri Taraması,Human Papilloma Virus, Eğitim
Özet (Çeviri)
ARTICLE: Cervical cancer is a gynecological cancer that can be both preventable and cured with early diagnosis. Cervical cancer is the most common cancer after breast cancer in women. With early diagnosis, cancer-related deaths can be prevented, life quality of patients is better and treatment is more cost-effective. Early diagnosis and treatment of cancer may be possible by ensuring that individuals have cancer screening tests. With this study, it was aimed to evaluate the behaviors of 30-65 year old women who are registered in the Family Medicine Unit of Istanbul Şişli Kuştepe Family Health Center with number 34.35.024,about Human Papilloma Virus and cervical cancer screening after training. METHODS:A questionnaire consisting of 28 questions was administered by face to face meeting to255 women aged3 0-65 who were registered in the Kuştepe Family Health Center with the unit number 34.35.024 and who haven't had the Cervical Cancer screening before and who agreed to participate in the study. After the survey, women were given a standard education on Human Papilloma Virus and Cervical Cancer and a cervical cancer screening brochure of Cancer Early Diagnosis, Screening and Training Center (KETEM).Subsequently, individuals were evaluated in terms of accepting the screening or not . RESULTS: The average age of 255 women participating in the study is 42.8.When their educational status was examined, it has been determined that 11.0% were illiterate, 64.3% had less than high school education, 24.7% had high school and further education. The ones who know that cervical cancer screening is performed in our country is 82.0%. The ones who have heard Human Papilloma Virus are 45.9% and the ones who have heard of vaccination to prevent cervical cancer before are 60.0% . At the end of the study, percentage of the ones who had the cervical cancer screening test were found 36.9% of those. CONCLUSIONS: It has been observed that the women participating in the study have inadequate general information about cancer screening, cervical cancer, cervical cancer screening, Human Papilloma Virus and its vaccine, and the ratio of knowing the relationship between Human Papilloma Virus and cervical cancer is low. The rate of having Cervical cancer screening rates is also very low. In order to increase cervical cancer screening and reduce morbidity and mortality, the public should be educated, and a wareness should be created by supporting them with materials such as public advertisements and brochures. Although the rate of cervical cancer screening in our study is 36.9%, it is a considerable percentage in such a short time and in a pandemic period such as COVID-19 that has affected the whole world. The effect of education about cervical cancer screening is indisputable. National cancer screenings which are going to be performed by family physicians in primary health care institutions will greatly contribute to the health of our public. KEYWORDS:Cervical cancer screening, Human PapillomaVirus, Education