3. basamak yoğun bakım ünitesinde kronik obstruktif akciğer hastalığı tanısı ile yatan olguların mortalite ve morbiditesini etkileyen faktörlerin analizi: Rektospektif çalışma
  1. Tez No: 646016
  2. Yazar: ABDULAZİZ TUAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA SALİHOĞLU, DOÇ. DR. AYÇA SULTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yoğun Bakım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, YBÜ'nde takip ve tedavi edilen KOAH hastalarında mortalite ve morbiditeyi etkileyebilecek risk faktörlerinin araştırılması planlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezioloji ve Reanimasyon Kliniği 3. düzey YBÜ'nde, Ocak 2013 ile Ocak 2019 tarihleri arasında, çeşitli nedenlerle takip ve tedavi edilmiş 35 KOAH olgusu retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, cinsiyet, boy, ağırlık, ek hastalıkları, kullandığı ilaçlar, FEV1 ve FVC değerleri, Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) kriterlerine göre KOAH evreleri, YBÜ'ye hangi üniteden alındığı bilgileri, YBÜ endikasyonu, YBÜ takipleri sırasında kayıt edilen Glasgow Koma Skalası (GKS), Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE ) II Skoru, noninvazif veya invazif mekanik ventilasyon (İMV) süresi, idrar, kan ve balgam kültür sonuçları, steroid kullanım durumu, gastrointestinal kanama, trombositopeni, pnömoni, pulmoner ödem, pnömotoraks, böbrek yetmezliği, sepsis ve septik şok, Acute Respiratory Distress Syndrome (ARDS) olup olmadığı, trakeotomi ihtiyacı, YBÜ kalış süresi, hastanın taburculuk veya eksitus durumu değerlendirilmiştir. Ayrıca hastaların YBÜ giriş, taburculuk veya eksitus günündeki arter kan gazı pH, pCO2, PO2, HCO3¯, BE, laktat, SO2 düzeyleri incelenmiştir. BULGULAR: YBÜ'ye kabul edilen KOAH'lı hastalarda mortaliteyi artıran faktörler; İMV'de kalış süresinin uzunluğu, yüksek GKS ve yüksek APACHE II skoru (10 ve üstü) ile ventilatör ilişkili pnömoni (VİP) gelişmesi olarak belirlenmiştir. 'Eksitus grubu' ile 'Taburcu grubu' 'İMV Gün değerleri' arasındaki ilişki istatistik olarak çok ileri düzeyde anlamlı bulunmuştur ve bağımsız risk faktörü olarak belirlenmiştir. Taburcu edilen grupta YBÜ giriş ve taburculuk BE ve HCO3¯ değerleri arasında çok ileri düzeyde, PaO2 değerleri arasında ise ileri düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır. Hastalık progresyonunun kötü GOLD evresi ile, tersine YBÜ ihtiyacının sona ermesinin iyi GOLD evresi ile ilişkili olduğu ortaya konmuştur. SONUÇ: YBÜ'de takip edilen KOAH hastalarında mortaliteyi artıran faktörler belirlenmeli ve bunlara yönelik etkin sağaltım yapılması amaçlanmalıdır. İMV'de kalış süresi mortaliteyi önemli ölçüde etkileyen faktörlerdendir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it was planned to investigate the risk factors that may affect mortality and morbidity in COPD patients who were monitored and treated in the ICU. METHODS: In this study, Health Sciences University Kanuni Sultan Süleyman education and Research Hospital Anesthesiology and Reanimation Clinic between January 2013 and January 2019, 35 COPD cases that were followed up and treated for a variety of reasons were retrospectively examined at the level ICU. Age, gender, height, weight, additional diseases, drugs used in the study, FEV 1 and FVC values, COPD stages according to Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) criteria, ICU indication, Glasgow Coma Scale (GKS), Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE ) II score, noninvasive and invasive mechanical ventilation duration, urine, blood and sputum culture results, steroid use status, gastrointestinal bleeding, thrombocytopenia, pneumonia, pulmonary edema, pneumothorax, renal failure, sepsis and septic shock, Acute Respiratory Distress Syndrome (ARDS), need for tracheotomy, ICU duration of stay, discharge or excitus status of the patient were evaluated. In addition, the levels of arterial blood gas pH, pCO2, PO2, HCO3¯, BE, lactate, SO2 were examined in patients with ICU entry, discharge or excitus day. RESULTS: Factors that increase mortality in COPD patients admitted to ICU were: length of stay in IMV, development of ventilator-associated pneumonia (VIP) with high GKS and high APACHE II score (10 and above). The relationship between' eksitus group 'and' discharge group '' IMV day values ' was statistically significant and was determined as an independent risk factor. In the discharged Group, a very advanced relationship between ICU input and discharge BE and HCO3¯ values and an advanced level of significant relationship between PaO2 values were found. It has been shown that disease progression is associated with the bad GOLD phase, and conversely the end of ICU need is associated with the good GOLD phase. CONCLUSION: Factors that increase mortality in COPD patients followed by ICU should be determined and effective treatment should be aimed for these patients. Duration of stay in IMV is one of the factors that significantly affect mortality.