Aile hekimliği asistanlarının HPV ve koruma yöntemleri farkındalık düzeyinin araştırılması
Investigation of the awareness of family medicine assistants of HPV and protection methods
  1. Tez No: 646025
  2. Yazar: AHMET DEVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: HPV enfeksiyonları ve HPV aşıları konusunda hem toplumda hem de sağlık çalışanlarındaki bilgi düzeyinin yeterli düzeyde olmadığı belirtilmiştir. Bu çalışmada aile hekimliği asistan hekimlerinde anket doldurma yöntemiyle HPV enfeksiyonları ve HPV aşısı konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve eksikliklerin irdelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya tıp fakültesi hastanesinde Aile Hekimliği Anabilim Dalında çalışan 208 Aile hekimliği uzmanlığı ve 102 Sözleşmeli Aile Hekimliği Uzmanlığı asistan hekimi olmak üzere toplam 310 katılımcı dahil edilmiştir. Her katılımcıdan HPV ve korunma yöntemleri ile ilgili 25 sorudan oluşan ve tarafımızca düzenlenmiş olan HPV farkındalık anketinin doldurulması istenmiştir. Bulgular: Ankete katılanların 167'si (%53.9) erkek, 143'ü (%46.1) kadındı. Ortanca yaş 29 [IQR:4] idi. Katılımcıların 207'si (%67.4) HPV aşısını önerdiklerini belirtmiştir. HPV aşısı önermeyenlerin en sık gerekçeleri HPV aşısı hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmama (%17.4), aşının sağlık bakanlığı rutin aşı programında olmaması (% 16.1), aşının pahalı olması (%15.8) olarak ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: It has been stated that the level of knowledge of human papilloma virus (HPV) infections and HPV vaccines is insufficient both in the community and in healthcare workers. In this study, it was aimed to determine the knowledge levels of HPV infections and HPV vaccines in family medicine residents and to examine the deficiencies. Methods: A total of 208 research assistants working in the Department of Family Medicine at Medical Faculty Hospital (AHU assistant physicians) and 102 research assistants working in the Department of Contractual Family Medicine at Medical Faculty Hospital SAHU residents working in the Department of Family Medicine at ....... medical faculty hospital were included in the study. Each participant was asked to fill in the HPV awareness questionnaire prepared by us which consists of 22 questions about HPV and prevention methods. Results: A total of 167 (53.9%) of the participants were male. The median age was 29 [IQR: 4] years. A total of 207 of the participants (67.4%) stated that they recommended HPV vaccine. The most common reasons for those who do not recommend HPV vaccine were stated as not having sufficient knowledge and experience about the HPV vaccine (17.4%), the vaccine not being in the routine vaccination schedule of the Ministry of Health (16.1%), and the vaccine being expensive (15.8%).