Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinde sigara içme sıklığı, bunu etkileyen faktörler , öğrencilerin sigara ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Smoking frequency of students of health Sciences University Hami̇di̇ye Medical Faculty and health vocational school, the Factors Affecting this, knowledge, attitudes and behavior of students about smoking
- Tez No: 646026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve amaç: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinde sigara içme sıklığı, bunu etkileyen faktörler, öğrencilerin sigara ile ilgili bilgi, tutum ve davranışların değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Araştırmamız 01.07.2020-01.10.2020 tarihleri arasında 129'u (%38,51) erkek, 206'sı (%61,49) kadın toplam 335 öğrenci ile yapılmıştır. Çalışma prospektif kesitsel tanımlayıcı bir çalışma olarak internet tabanlı anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler SPSS 24.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kolmogorov Smirnov testi ile verilerin dağılımı nonparametrik olarak değerlendirilmiştir. Parametrik veriler için t-testi, nonparametrik veriler için ki kare ve Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza katılan öğrencilerin yaş ortalaması 20,44±2,06 yıl (minimum 17, maksimum 35) olarak hesaplandı. Öğrencilerin 211'i (%62,99) Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi'nde, 124'ü (%37,01) Sağlık Bakanlığı Hamidiye Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim görmekteydi. Katılımcıların %28,96'sının sigara bırakma polikliniğinin işleyişi hakkında bilgisi olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %40,9'u sigara bırakma polikliniklerini başarılı gördüğü saptanmıştır. Öğrencilerin %42,99'unun hiç sigara kullanmamış olduğu, %24,78'inin sadece denemiş olduğu, %7,46'sının içip bırakmış olduğu, %14,33'ünün hala düzenli olarak kullandığı, %10,45'inin ise ara sıra (günde 1 adetten az olacak şekilde) kullandığı saptanmıştır. Sigara kullananların %77,3'ünün üniversiteden önce sigaraya başladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Our study was carried out to evaluate the smoking frequency of the students of Health Sciences University Hamidiye Faculty of Medicine (Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi) and Health Vocational School (Sağlık Meslek Yüksek Okulu), the factors affecting this, and the knowledge, attitude and behavior of the students about smoking. Materials and Methods: Our research was conducted between 01.07.2020 - 01.10.2020 with 129 (38.51%) male, 206 (61.49%) female, 335 students total. Our study was carried out using the online questionnaire method as a prospective cross-sectional descriptive study. The data were analyzed using the SPSS 24.0 package program. The distribution of data was evaluated nonparametrically with the Kolmogorov Smirnov test. T-test was used to evaluate parametric data, chi-square and Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test for nonparametric data. Results: The average age of the students participating in our study was 20.44±2.06 years (minimum 17, maximum 35). 211 of the students (62.99%) were studying at the Ministry of Health University Hamidiye Medical Faculty, and 124 (37.01%) at the Ministry of Health Hamidiye Health Services Vocational School. It was found that 28.96% of the participants had knowledge about the working way of the smoking cessation clinic. It was determined that 40.9% of the participants considered smoking cessation outpatient clinics successful. It was found that 42.99% of the students had never smoked, 24.78% had only tried, 7.46% had smoked and quit, 14.33% still using it regularly, 10.45% were using it occasionally (less than 1 per day). It was found that 77.3% of smokers started smoking before university.