Korumalı futbol sporcularının beslenme alışkanlıkları ve vücut kompozisyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional habits and body composition of american football players
- Tez No: 646051
 - Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 236
Özet
Korumalı futbol sporcularının beslenme alışkanlıkları ve vücut kompozisyonlarının değerlendirilmesinin amaçlandığı bu çalışma; Ankara ilindeki altı üniversitenin korumalı futbol takımlarında oynayan gönüllü 185 üniversiteli korumalı futbol sporcusu üzerinde yürütülmüştür. Araştırmaya katılanların genel bilgileri ve beslenme alışkanlıkları anket yöntemiyle saptanmış, vücut kompozisyonları ölçülmüştür. Müsabaka dönemi üç günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. En çok atlanan öğün sabah öğünü ve en önemli öğün atlama nedeni zaman yetersizliğidir. Korumalı futbol sporcularının çoğunluğu antrenman/müsabakadan önce ve sonra önerilen sürelerde öğün yapmamaktadırlar. Korumalı futbol sporcularının müsabaka sırasında tükettikleri su miktarının önerilere uygun olduğu saptanmıştır. Beslenme konusunda bilgi edinilen kaynakların başında internet gelmektedir. Besin destekleri daha çok arkadaş önerisi ile kas geliştirme amacıyla kullanılmaktadır. Korumalı futbol sporcularının diyetle aldıkları ortalama enerjinin %40,45±8,25'inin karbonhidrattan, %19,12±4,71'inin proteinden, %39,79±6,94'ünün yağdan sağlandığı belirlenmiştir. Çizgi oyuncularının vücut ağırlığı başına günlük enerji, karbonhidrat ve protein alımları sırasıyla 26,89±11,04 kkal/kg, 2,6±1,12 g/kg ve 1,25±0,64 g/kg olup, diğer oyunculara göre anlamlı şekilde daha düşük bulunmuştur. Korumalı futbol sporcuları önerilere göre düşük miktarda karbonhidrat ve potasyum tüketirlerken, yüksek miktarda yağ, kolesterol ve sodyum tüketmektedirler. Çizgi oyuncularının ortalama BKİ ve vücut yağ yüzdesi değerleri sırasıyla 32,18±4,62 kg/m² ve %28,14±8,23 olup, diğer oyunculara kıyasla anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. Bu çalışmada korumalı futbol sporcularının hatalı beslenme alışkanlıklarının olduğu ve çoğu besin öğesi yönünden dengesiz bir diyet uyguladıkları belirlenmiştir. Ayrıca çizgi oyuncularının çoğunun obez olduğu saptanmıştır. Sporcu diyetisyenleri tarafından korumalı futbol sporcularına yönelik beslenme eğitimleri verilmesinin yararlı olacağı ve çizgi oyuncularının obeziteye bağlı hastalıklara yakalanma riskinin azaltılması için spesifik beslenme stratejileri geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate nutritional habits and body composition of collegiate American football players. One hundred and eighty-five collegiate American football players voluntarily participated in this study, who played in American football teams of six universities in Ankara. The general information and dietary habits of those involved in this study were determined by survey method and their body compositions were measured. Their 3-day diet records were taken for assessment of their dietary intake during the competition period. The most skipped meal was morning meal and the most important meal skipping reason was lack of time. The majority of American football players did not eat the meal in the recommended time periods before and after the training/competition. It was determined that the amount of water which was consumed by American football players during the competition was in compliance with the recommendations. They obtained information about nutrition mainly on the internet. Nutritional supplements are mostly used for muscle building with the suggestion of friends. It was found that the average dietary energy received by the American football players, 40,45±8,25% was derived from carbohydrate, 19,12±4,71% from protein and 39,79±6,94% from fat. Daily energy, carbohydrate and protein intake per body weight of the linemen were 26.89±11.04 kcal/kg, 2.6±1.12 g/kg, 1.25±0.64 g/kg respectively, and found significantly lower than other players. Compared to dietary recommendations, American football players consumed high amounts of fat, dietary cholesterol and sodium, but were low in carbohydrates and potassium. The mean BMI and body fat percentage values of the linemen were 32.18±4.62 kg/m² and 28.14±8.23% respectively, and found significantly higher compared to the other players. In this study, American football players were found to have wrong dietary habits and to follow an unbalanced diet in terms of most nutrients. It was also found that most of the linemen were obese. It has been concluded that it would be useful to provide nutritional education for collegiate American football players by sports dietitians and that specific nutritional strategies should be developed to reduce the risk of obesity-related diseases in linemen.