Acil ünitelerinde yapılan ilaç uygulama hatalarının, bu hataların raporlanmama nedenleri ve çözüm önerileri
The causes of medication applications in emergency units, the reasons and the solution procedures of not reproducing these mistakes
  1. Tez No: 646050
  2. Yazar: SELMA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma acil ünitelerinde çalışan hemşire, acil tıp teknisyenleri ve paramediklerin deneyimledikleri ilaç hatalarının nedenlerini, hata bildirimindeki engelleri belirlemek ve bu sorunlara çözüm önerisi getirmek amacı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tipte yapılan bu çalışma Temmuz 2017-Aralık 2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini bir özel hastane grubunun 9 şubesinin acil ünitelerinde çalışan 162 hemşire, att ve paramedik oluşturmaktadır. Araştırma için örneklem seçimine gidilmeyip uygulama tarihlerinde görev yapan tüm çalışanlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda evrenin %66'sını (n=107) temsil edecek örneklem sayısına ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak“İlaç Uygulama Hatası Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından ölçek hakkında bilgi verildikten sonra klinik eğitim hemşiresi gözetiminde elde edilmiştir. Çalışmaya katılan hemşire, att ve paramediklerin yaşları 18-34 arasında değişmekte olup, yaş ortalaması 22,93±3,09 (22)'dir. Çalışmaya katılanlardan 89 kişi (%83,2) hemşire olup, geriye kalan 18 kişinin (%16,8) 8'i (%44,4) paramedik, 2'si (%11,1) att'dir. Diğer 8 kişi (% 44,5) hemşire, att veya paramedikliğin yanında ikinci bir diplomaya sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the causes of drug errors experienced by nurses, emergency medicine technicians and paramedics who work in emergency units, obstacles in error reporting and to propose solutions to these problems. This study was carried out between July 2017 and December 2018. The universe of the study consists of 162 nurses, emergency medicine technicians and paramedics who work in the emergency units of 9 branches of a private hospital group. The sample was selected for the study and all employees working on the application dates were tried to be reached. In this context, the number of samples representing 66% (n = 107) of the universe was reached. Drug Application Error Scale "was used as data collection tool. The data were obtained by the researcher under the supervision of a clinical training nurse. The ages of nurses, , emergency medicine technicians and paramedics were 18-34 and the mean age was 22.93 ± 3.09 (22) years. 89 (83.2%) of the participants were nurses and 8 (44.4%) of them were paramedic and 2 (11.1%) were the nurses. The other 8 people (44.5%) have a second diploma besides nurses, emergency medicine technicians or paramedics.