Amatör ve profesyonel basketbolcuların beslenme alışkanlıklarının incelenmesi
Examination on nutritional habits of amateur and proffessionalbasketball players
  1. Tez No: 646052
  2. Yazar: NİLGÜN BUSE GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZBAN ESEN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma 30 amatör, 30 profesyonel olmak üzere toplam 60 basketbolcu ile, basketbolcuların beslenme alışkanlıklarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Katılımcıların beslenme durumlarını değerlendirmek için antrenman günü, maç günü ve antrenman dışı günlerde 3 günlük yiyecek tüketimi ve fiziksel aktivite kayıtları alınmıştır. Sporcu beslenmesi konusunda bilgi durumuna bakıldığında, amatör basketbolcuların %56.7'si bu konuda bilgiye sahipken, profesyonel basketbolcuların %100'ü beslenme konusunda bilgisi olduğunu belirtmiştir. Profesyonel basketbolcular %36.7'si sahip oldukları bilgiyi antrenöründen elde ederken, %30'u diyetisyenden elde etmiştir. Amatör basketbolcular da sahip olduğu bilgiyi %58.8 antrenörlerinden, % 23.5'i diyetisyen elde etmiştir. Kanada Basketbol Beslenme Rehberi'ne göre antrenman günü basketbolcuların 7-12 gr/kg karbonhidrat almaları gerekmektedir. Antrenman günü amatör basketbolcular 2.5±0.7 gr/kg karbonhidrat, profesyonel basketbolcular ise 2.4±0.4 gr/kg karbonhidrat almışlardır. Enerji alımları da düşük bulunmuştur. Sonuç olarak; yapılan çalışmada amatör ve profesyonel basketbolcuların sporcu beslenmesi hakkındaki bilgileri arasında önemli bir fark saptanmamıştır. Her iki grubun da sporcu beslenmesi ile ilgili bilgi düzeylerinin artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 60 basketball players, 30 amateurs and 30 professionals, in order to investigate the nutritional habits of basketball players. In order to evaluate the nutritional status of the participants, 3-day food consumption and physical activity records were recorded on the training day, match day and non-training days. 56.7% of amateur basketball players have knowledge about this subject, while 100% of professional basketball players have knowledge about nutrition. 36.7% of the professional basketball players obtained their knowledge from their trainer, while 30% of them obtained it from the dietician. Amateur basketball players have the knowledge of 58.8% of their coaches and 23.5% of them are dietitians. According to the Canadian Basketball Nutrition Guide, basketball players are required to take 7-12 g / kg carbohydrate on the day of training. On the training day, amateur basketball players received 2.5 ± 0.7 g / kg carbohydrates and professional basketball players received 2.4 ± 0.4 g / kg carbohydrates. Energy intake was also low. As a result; No significant difference was found between the knowledge of amateur and professional basketball players about athlete nutrition. Both groups need to increase their knowledge of sports nutrition.