The effect of extra balance training on performance factors in soccer
Ekstra denge antrenmanının futbolda performans faktörlerine etkisi
  1. Tez No: 646097
  2. Yazar: ALİ SARIYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, 13-14 yaş grubu futbolcularda 8 haftalık ekstra denge antrenmanlarının futbolda performans faktörlerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde Göktürk Saray Futbol Kulübünde futbol eğitimine devam eden 13-14 yaş grubu 25 lisanslı futbolcu oluşturmuştur. Katılımcılar, deney grubu ve kontrol grubu olarak toplam 2 gruba kasıtlı olarak ayrılmışlardır. Öncelikle her iki gruba da ön testler uygulanarak durum tespiti yapılmıştır. Daha sonra deney grubundaki 13 sporcuya haftada 3 gün olmak üzere 8 haftalık ekstra denge antrenman programı uygulanmıştır. Denge antrenmanları sporcular rutin futbol antrenmanlarına devam ederken, bu antrenman programına ek olarak uygulanmıştır. Antrenmanlar 5 dk. ısınma, 20 dk. ana bölüm ve 5 dk. soğuma olacak şekilde toplamda 30 dk. olarak planlanmıştır. Deneklere 8 hafta süren ekstra denge antrenmanı öncesi ve sonrası flamingo denge testi, sırt ve bacak kuvvet testi, şut isabet testi, uzun pas testi (sağ ve sol ayakla), ayak ile top sektirme testi (serbest), top kontrolü ve pas alışverişi testi, top ile koşular(dripling) testi uygulanmıştır. Verilerin karşılaştırılmasında SPSS 23 paket programı kullanılmıştır. Flamingo Denge değerleri ile diğer tüm değişkenlerin ilişkisini incelerken pearson korelasyon testi uygulanmıştır. Ön test ve son test ölçümleri karşılaştırılırken normal dağılım gösteren veriler için Paired Samples T-Test, normal dağılım göstermeyen veriler için Wilcoxon Signed Ranks Test uygulanmıştır. Gruplar arası karılaştırmalarda normal dağılım gösteren veriler için Independent Samples T-Test, normal dağılım göstermeyen veriler için Mann Whitney U Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of 8-week extra balance training on football performance factors in 13-14 age group soccer players. The sample of the study consisted of 25 licensed football players in the 13-14 age group who continue their football training at Göktürk Saray Football Club in Istanbul. Participants were deliberately divided into a total of 2 groups as the experimental group and the control group. First of all, the situation was determined by applying pre-tests to both groups. Later, an extra balance training program for 8 weeks, 3 days a week, was applied to 13 athletes in the experimental group. Balance training was applied in addition to this training program while the athletes continued their routine football training. The workouts are 5 minutes warming up, 20 minutes main part, 5 minutes cool down and 30 minutes in total as planned. Flamingo balance test, back and leg strength test, shot hit test, long pass test (with right and left foot), ball bounce test with foot (free), ball control and rust exchange test and dribbling test were applied before and after extra balance training for 8 weeks. SPSS 23 package program was used to compare the data. Whereas, assessing Flamingo Balance values relationship with the entire variables was applied through Pearson Correlation Test. While comparing the pre-test and post-test measurements, Paired Samples T-Test was used for normally distributed data, and Wilcoxon Signed Ranks Test was used for data that did not show normal distribution. In comparisons between groups, Independent Samples T-Test was used for data showing normal distribution, and Mann Whitney U Test was used for data that did not show normal distribution.