Türk halk inanışlarında şifa
The healing in Turkish folk beliefs
- Tez No: 646107
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Türk Halk İnanışları ile ilgili çalışmalar genelde Türk Halk Bilimi alanında yapılmakla birlikte Dinler Tarihi Bilim Dalı'nda da bu tür çalışmalara yer verilmektedir. Bu çalışma, Dinler Tarihi alanında yapılan söz konusu araştırmalardan birisidir. Araştırmada Dinler Tarihi Bilim Dalı'nın tasvirci yöntemi kullanılmış, gerek farklı Türk toplumlarının birbirleri arasında gerekse diğer toplumlara ait karşılaştırmalar yapılmıştır. Araştırma da hastalıklara karşı uygulanan tedavi yöntemleri halk inanışları açısından ele alınmış, gerçekleştirilen tedavi şekillerinin Türk Mitolojisi ve inanılan diğer dinlerdeki karşılıklarına yer verilmiştir. Türk halk inanışlarında şifa uygulamalarının konu edildiği bu çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte konu ile bağlantılı önemli kavramlara dair bilgi verilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde Türk toplumlarında fiziki hastalıklara, ikinci bölümünde ruhi hastalıklara karşı tedavi yöntemleri üzerinde durulmuştur. Sonuçta ise ulaşılan bilimsel veriler paylaşılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Studies on Turkish Folk Beliefs are mostly carried out in the field of Turkish Folklore; however, such studies are also performed under the field of History of Religions. This study is one of the studies conducted under the field of History of Religions. In this study, the descriptive method of History of Religions was employed and comparisons were made between different Turkish societies as well as between Turkish societies and other societies. In this study, the treatment methods against various diseases were discussed within the concept of folk beliefs and then equivalents of these treatment methods in Turkish Mythology and other religions were investigated. This study of healing methods in Turkish Folk Beliefs consists of an introduction chapter followed by two main chapters. The introduction chapter describes important concepts related to the subject. While the first chapter of the study explains treatment methods toward physical illnesses in Turkish societies, the second chapter of the study examines treatment methods toward mental illnesses. Finally, in the last chapter, the collected scientific data are presented and several suggestions are provided.