Pirazol türevi yeni heterosiklik dispers disazo boyarmaddelerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of pyrazole derivative new heterocyclic disperse disazo dyes
  1. Tez No: 646120
  2. Yazar: KADRİYE KEÇEBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma sentez ve spektral özelliklerin incelenmesi olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Sentezin birinci basamağında 13 adet anilin türevlerinin diazonyum tuzları hazırlanarak malononitril bileşiği ile kenetlenme reaksiyonu gerçekleştirilmiştir. İkinci basamakta ise elde edilen bileşiklerin fenilhidrazin ile reaksiyonu sonucunda aril azo pirazol bileşikleri elde edilmiştir. Son basamakta pirazol türevleri tekrar diazolanarak 4-hidroksi kumarin ile kenetlenmiştir. Böylelikle bir seri yeni dispers disazo boyar madde sentezlenmiştir. Elde edilen azo boyar madddelerin yapıları spektrofotometrik yöntemlerle karakterize edilmiş ve görünür bölge absorpsiyon spektrumlarındaki çözücü, asit-baz, sübstitüent gibi farklı parametrelerin etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of two parts: synthesis and investigation of spectral properties.In the first step of the synthesis, diazonium salts of 13 aniline derivatives were prepared and coupling reaction with malononitrile compound was performed.In the second step, aryl azo pyrazole compounds were obtained by reaction of the obtained compounds with phenylhydrazine.In the last step, the pyrazole derivatives were diazotized again and combined with 4-hydroxycoumarin. Thus, a number of new disperse disazo dyes were synthesized. The structures of obtained azo dyes were characterized by spectrophotometric methods and the effect of different parameters such as solvent, acid-base, substituent on the visible region absorption spectra was investigated.