Serpantin anamateryal üzerinde oluşan topraklara gidya uygulanmasının toprakların fizikokimyasal özelliklerine etkisi
Effects of gyttja applications on physicochemical properties of soils which formed on serpentine parent material
  1. Tez No: 646119
  2. Yazar: SERDAR SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SALTALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Serpantin ana materyali üzerinde oluşan toprakların genellikle tarımsal potansiyeli düşüktür. Tarımsal potansiyelini yükseltmek için iyileştirmeye ihtiyacı vardır. Bu çalışmanı amacı, serpantin ana materyali üzerinde oluşmuş topraklara, gidya uygulamasının toprakların fiziko-kimyasal özelliklerine, Ca/Mg oranına ve ağır metal içeriklerine etkisini araştırmaktır. Çalışma saksılarda sera koşullarında tesadüf parselleri deneme desenine göre yürütülmüş olup topraklara % 1, 2 ve 4 oranında gidya uygulanmıştır. Toprak analizleri ülkemizde yaygın olarak kullanılan toprak analiz yöntemlerine göre yapılmıştır. Elde edilen verilere göre, gidya uygulamalarının toprak pH'sını, organik madde ve kireç içeriğini, Ca/Mg oranını istatistiksel olarak önemli düzeyde arttırdığı belirlenmiştir. Benzer şekilde, gidya uygulama dozuna bağlı olarak toprakların ıslak agregat stabilitesi (AS) ve strüktür stabilite indeksi (SSI) istatistiksel olarak önemli düzeyde artmış dispersiyon oranı (DO) ise azalmıştır. Ayrıca, gidya uygulaması ile topraklarda bitkiler için yarayışlı ağır metal (Ni, Cd, Pb, Co ve Cr ) içerikleri de azalmıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, serpantin ana materyali üzerinde oluşan topraklara gidya uygulaması ile toprakların fiziko-kimyasal özelliklerinin iyileştiği, bitkiler için yarayışlı ağır metal içeriklerin azaldığı belirlenmişti. Bu nedenle, gidyanın serpantin ana materyali üzerinde oluşan ve tarımsal potansiyeli zayıf toprakların iyileştirilmesinde kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Soils formed on the parent material of the serpentine are generally weak in physical and chemical properties, high heavy metal and Mg content. It needs reclamation to increase its agricultural potential. The purpose of this study is to investigate the effects of gyttja applications on the physico-chemical properties, Ca / Mg ratio and heavy metal contents of soils formed on serpentine parent material. The study was carried out as a pot experiment and according to the randomized plots desing with 3 replication in greenhouse conditions and 1, 2 and 4 % gyttja were applied to the soils. Soil analyses were made according to the soil analysis methods commonly used in our country. According to the obtained data, it has been determined that applications of gidya statistically increase soil pH, organic matter and lime content, Ca / Mg ratio. Similarly, wet aggregate stability (AS) and structure stability index (SSI) of the soils increased, and dispersion rate (DO) decreased statistically significantly depending on the doses of gyttja application. In addition, the available heavy metal content (Ni, Cd, Pb, Co and Cr) contents for the plants in the soils was decreased with the application of gyttja. According to the results obtained from this study, it was determined that the physico-chemical properties of the soils improved and the available heavy metal contents for the plants decreased with the application of gitya to the soils formed on the main material of the serpentine. For that reason, it can be suggested to use gyttja in the improvement of soils formed on the parent material of the serpentine having weak agricultural potential