Son dönem Kalp yetersizliği olan hastalara uygulanan Sol ventrikül destek cihazı tekniğinin böbrek fonksiyonları üzerine kısa ve uzun dönem etkilerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of short and long-term effects of left ventricular assist device technique on renal function in patients with end-stage heart failure
- Tez No: 646138
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SEZİŞ DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Dekompanse kalp yetersizliği tanısı alan ve maksimum medikal tedaviye rağmen istirahatte belirgin kalp yetersizliği semptomları devam eden hastalara girişimsel tedavi yöntemlerinden biri olarak sol ventrikül destek cihazları (LVAD) takılmaktadır. Son dönem kalp yetmezliği hastalarında uç organ perfuzyon bozukluğuna bağlı kardiyorenal sendromun görülme sıklığı yüksektir. Bu çalışmanın amacı son dönem kalp yetmezliği olan hastalara uygulanan LVAD implantasyon tekniğinin böbrek fonksiyonları üzerine kısa ve uzun dönem etkilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda son dönem KY tanısı alan 329 LVAD (HeartWare, HeartMate II, HeartMate 3) cihazı takılan hasta alındı. Hastaların LVAD implantasyonu öncesi ve sonrası, 60 ay sürecindeki biyokimyasal parametreleri retrospektif tarandı. Bazal ve izlemdeki GFH (CKD-Epi) değerleri hesaplandı. Tüm istatiksel analizler için“SPSS 22.0”yazılımı kullanıldı. Bazı analizlerde Pearson ve Spearman'ın korelasyon analizi kullanıldı. Sağkalım analizleri için Kaplan-Meier yöntemi uygulandı ve istatistiksel anlamlılık log-rank testi ile değerlendirildi. İzlemde bağımsız mortalite belirleyicilerini saptamak için Cox regresyon analizi yapıldı. Hastaların yaş ortalaması 50.8±13.2, %86'sı erkek, ortalama bazal GFH'ı 77,6 ± 25,7 ml/dk/1,73m2, %29,5'u DM, %34,1'i HT tanılı idi. LVAD implantasyonu sonrası ilk 1. ayda tüm hastaların ve grupların ortalama GFH değerlerinde bazale göre anlamlı bir artış saptandı (p90) %87,9, grup1 (GFH60'ın üstünde olan hastaların ise yaklaşık %14'ünün postop 1. ayda GFH'ın
Özet (Çeviri)
Left Ventricular Assist Devices (LVAD) are used as an interventional treatment method for patients with decompensated heart failure who have symptoms of heart failure at rest, despite the maximum medical treatment. The incidence of cardiorenal syndrome due to end organ perfusion disorder is increased in patients with end-stage heart failure. The aim of this study is to retrospectively evaluate the short and long-term effects of LVAD implantation technique on renal function in patients with end-stage heart failure (HF). In our study, 329 patients with LVAD (HeartWare, HeartMate II, HeartMate 3) with end-stage HF were investigated. Biochemical parameters of the patients before and after LVAD implantation were evaluated retrospectively. Basal and follow-up GFR (CKD-Epi) values were calculated. SPSS 22.0 software was used for all statistical analyses. Pearson and Spearman's for correlation analysis, Kaplan-Meier method for survival analysis tests were used, statistical significance was evaluated by log-rank test. Cox regression analysis was performed to determine the independent predictors of mortality. The mean age of the patients was 50.8 ± 13.2, 86% was male, mean basal GFR was 77.6 ± 25.7 ml/min/1.73m2, 29.5% patients had DM, 34.1% had HT. There was a significant increase in mean GFR values of all patients and groups in the first month after LVAD implantation (p 90), 76.2% (p=0.03) in group 1 (GFR 60 had a GFR of