Acil serviste düşük olasılıklı akut koroner sendrom tanısı alan hastalarda kardiyogonyometrinin tanısal değerinin araştırılması
İnvestigating the diagnostic value of cardiogoniometry i̇n identifying patients with low-probability acute coronary syndrome i̇n the emergency department
  1. Tez No: 646139
  2. Yazar: ATİYE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜÇLÜ SELAHATTİN KIYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
GİRİŞ: Acil servislerde travma dışı ölümlerin en sık nedeni koroner hastalıklardır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan en son veriler, kardiyovasküler hastalığın dünya çapında ölümlerin önde gelen nedeni olduğunu göstermektedir. AKS'den şüphe edilen hastaların yönetiminde kılavuzlar, yönetim stratejisi ve bakım yeri seçimi için olasılık sınıflaması önermektedir ve düşük-orta olasılıklı hastalar acil servislerten taburcu edilmektedirler. Fakat Çalışmalar göstermektedir ki, acil servislerden göğüs ağrısı yakınması ile gelen hastaların %4-6'lık bir kısım hasta akut koroner sendrom tanısı atlanarak yanlışlıkla taburcu edilmektedir.6,7,8 Acil servislerde sık karşılaşılan AKS şüpheli hastaların doğru, hızlı ve güvenilir bir şekilde değerlendirilmesi ve uygun tetkik ve tedaviler için ilgili kliniklere yönlendirilmesi hayati önem arz etmektedir. AMAÇ: Acil servislerde“Düşük Olasılıklı AKS”protokolü sonucu taburculuk kararı verilen hastalarda (düşük-orta olasılık hastalar), miyokard perfüzyon sintigrafisi/tekli foton emisyonu bilgisayarlı tomografisi (SPECT) ile CGM'yi karşılaştırmak ve bu hastalarda CGM'nin tanısal değerini araştırmaktır. YÖNTEM: Çalışma etik kurul ve T.C. İlaç ve Tıbbi Cihaz kurumundan onayı alındıktan sonra, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servis Kliniğinde Haziran 2017- Ekim 2018 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya acil servise göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi anjinal şikayetlerle getirilen ve acil servis izlemi sonucu“Düşük Olasılıklı AKS”tanısı konulan ve kardiyoloji hekimleri tarafından AKS ekarte edilmesi için Myokard Perfüzyon Gated SPECT planlanması için polikliniğe yönlendirilen 416 hasta alındı. Tüm hastalardan bilgilendirilmiş gönüllü olur onam formu alınarak CGM uygulandı. Acil hekimleri ve kardiyoloji hekimleri tanı ve tedavide herhangibir şekilde müdahalede bulunmadılar. CGM ölçümleri yatar durumdaki hastaya beş elektrodun yerleştirilmesiyle ve ticari olarak mevcut donanım ve yazılım (Cardiologic Explorer, enverdis, Jena, Almanya) kullanılarak elde edildi. ST-segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü (STEMI), kardiyojenik şok, önemli kardiyak ektopik atımların varlığı, kalp pili (pacemaker) varlığı, acil serviste düşük orta olasılıklı gruba dahil olup izlem sonucu NSTEMI/AAP çıkan hastalar, CGM yapılamayan hastalar (hareketsiz veya soluksuz kalamayacaklar), myokard sintigrafisi istenmemiş veya herhangi bir nedenle yapılamayan hastalar ve çalışmaya katılmak istemeyen ve onamı alınamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Acil servislerde“Düşük Olasılıklı AKS”protokolü sonucu taburculuk kararı verilen hastalarda(düşük-orta olasılık hastalar), birinci basamak merkezlerde gold standart olarak tanımlanan miyokard perfüzyon sintigrafisi ile CGM'nin tanısal etkinlikleri karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışma süresince acil servise göğüs ağrısı ve göğüs ağrısı eş değeri yakınmalar ile başvuran 6808 hastanın, 6392'si dışlama kriterlerini karşılaması nedeniyle ya da çalışmaya katılmayı ve/veya tedaviyi reddetmesi nedeniyle çıkarılması sonrası 416 hasta ile çalışma oluşturuldu. Bu hastalardan 193 tanesinin kardiyolojiye başvurması sonucu MPS yapılması ile çalışmanın esas verileri bu hastalar üzerinden oluşturuldu. Hastaların yaş ortalaması 50,34±12,47 olarak bulundu. En düşük yaş 18 iken en yüksek yaş 84 olarak tespit edildi. Bu hastaların %86,1'i (n=358) 65 yaş altında iken, %13,9'u (n=58) 65 ve üzeri yaş olarak bulundu. Çalışmaya alınan hastaların %52,4'ü(n=218)erkek, %47,6'sı (n=198) kadın olarak tespit edildi. Hastaların cinsiyetleri ve yaşları arasındaki ilişki incelendiğinde 65 yaş üstü hastaların %27,6 (n=16)erkek olduğu, %72,4(n=42) da kadın olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Coronary diseases are the most common cause of non-traumatic deaths in emergency departments. The latest data published by the World Health Organization suggests that cardiovascular disease is the leading cause of deaths worldwide. In the management of patients suspected of ACS, guidelines recommend the probability classification for management strategy and choice of care place, and patients with low-middle probability are discharged from emergency services. However, studies show that 4-6% of patients with chest pain from the emergency department are discharged accidentally by skipping the diagnosis of acute coronary syndrome. It is of vital importance to evaluate and refer to relevant clinics for appropriate examinations and treatments. OBJECTIVE: To compare CGM with myocardial perfusion scintigraphy / single-photon emission computed tomography (SPECT) in patients who were discharged from the hospital with the Low-likelihood ACS protocol in emergency departments and to investigate the diagnostic value of CGM in these patients. METHOD: The study was conducted by the ethics committee, and it was held between June 2017 and October 2018 at the Emergency Service Clinic of Ege University Medical Faculty, after the approval of the T.C. Medicines and Medical Devices was obtained. The study included 416 patients who were admitted to the emergency department with anginal complaints such as chest pain, shortness of breath, and were referred to the outpatient clinic for the planning of Myocardial Perfusion Gated SPECT for the diagnosis of Low Probability ACS. All patients received informed consent form, and CGM was applied. Emergency physicians and cardiologists did not intervene in the diagnosis and treatment. CGM measurements were obtained by placing five electrodes on the lying patient and using commercially available hardware and software (Cardiologic Explorer, Enverdis, Jena, Germany). ST-segment elevation myocardial infarction (STEMI), cardiogenic shock, presence of significant cardiac ectopic beats, presence of pacemaker in the emergency department, low-middle risk group in follow-up NSTEMI / AAP patients follow-up ), patients who were not asked for myocardial scintigraphy or who could not be performed for any reason, and patients who did not want to participate in the study and who did not get consent were excluded from the study. The diagnostic efficacy of CGM in myocardial perfusion scintigraphy, which is defined as the gold standard in the first step centers, was compared in the patients who were given discharge decision as a result of the Low likelihood ACS protocol in emergency departments. RESULTS: The study included 4160 patients who were admitted to the emergency department with complaints of chest pain, and chest pain equivalent to 6808 patients and 6392 patients were excluded because of meeting the exclusion criteria or because they refused to participate in the study and/or refused treatment. The main data of the study were the MPS with the use of 193 of these patients. The mean age of the patients was 50.34 ± 12.47. The lowest age was 18, and the highest age was 84 years. While 86.1% (n = 358) of these patients were under 65 years of age, 13.9% (n = 58) were older than 65 years. Of the patients included in the study, 52.4% (n = 218) were male and 47.6% (n = 198) were female. The relationship between the sex and age of the patients was 27.6% (n = 16) were male, 72.4% (n = 42) were female.