İstanbul iline yüksek öğrenim görmeye gelen üniversite öğrencilerinde depresyon ve sosyal kaygı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the levels of depression of social anxiety in university students who come to higher education in istanbul
  1. Tez No: 646142
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZKADER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma İstanbul iline yüksek öğrenim amaçlı gelen öğrencilerin depresyon ve sosyal kaygı düzeylerinin analiz etme amacı ile yapılmıştır.Bu amaçla“Beck Depresyon”ve“Liebowitz Sosyal Fobi Belirtileri”ölçeklerinden yararlanılmıştır.Bahsi geçen ölçeklerin güvenirlik düzeylerini belirlemek için Cronbach's Alpha katsayıları incelenmiştir.Buna göre Beck Depresyon ölçeğinin katsayısının.89,Liebowitz Sosyal Fobi Belirtileri ölçeğinin katsayısının .91 olduğu görülmüştür.Bu doğrultuda, İstanbul ilinde öğrenim gören 174 kişi üzerinde anket uygulanmıştır.Araştırmadan elde edilen verilerin analiz edilmesinde Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H Testi uygulanmıştır.Bununla beraber ölçeklerin alt boyutları arasındaki ilişki yönünü ortaya koymak amacıyla korelasyon analizleri gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonucunda, katılımcıların sosyal kaygı, depresyon ve kaçınma puanları ile yaşanılan yer, daha önce ailede tedavi gören kişinin varlığı, kişisel ve ailesel gelir düzeyi, cinsiyet arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır.Yine katılımcıların depresyon puanları ile daha önce psikolojik tedavi görme arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür.Son olarak, Beck Depresyon puanları ile sosyal kaygı ve kaçınma puanları arasında ise pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was able to determine the levels of social anxiety and depression among those who came to İstanbul for higter education.Scores of tır“Beck Depression”and obi Liebowitz Social Phobia Symptoms" were used.On the Beck Depression Scale .89; Cronbach's alpha internal consistency coeffient value is examined and this value is determined by Liebowitz Social Phobia Symptoms .91.A survey was conducted on 174 people studying in the province of İstanbul. In the analysis of the data obtained as a result of the application, the effects of independent variables on the dependent variable; In addition, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test were used to compare the mean scores of the different groups from the scales. In the research, the correlation analysis, which shows the direction of the relations between the dimensions of the scale expressions, is given. As a result of the study, it was revealed that there was no significant difference between the participant' social anxiety, depression and avoidance scores, the place of living, the presence of the family, the personal and familial income level and gender. It was also observed that there was no significant difference between the depression scores of the participants and previous psychological treatment. Finally, there was a positive relationship between Beck depression scores and social anxiety and avoidance scores.