Türkiye'de ulusal ölçekte yayın yapan televizyon kanallarında 2000-2017 yılları arasında yayınlanan yerli dizilerin türlerinin incelenmesi ve bu türler içinde bilim kurgu türünün yer almayışının sosyo-kültürel nedenleri
Examination of the types of domestic series broadcast between 2000 and 2017 on national television channels in Turkey and socio-cultural reasons of the absence of science fiction genre in these genresmaster's thesis, united arts departmant
- Tez No: 646153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA MANT MENAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de dizi sektöründe 2000-2017 yılları arası dönemi kapsayan dizi türleri incelenmiştir. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümünde televizyon dizisi tanımı, uluslararası ölçekte kabul gören dizi kategorileri, bilim kurgu türünün tanımı ve alt türleri ele alınmıştır. İkinci bölümde öncelikle tarihsel süreçte Türkiye'de televizyon yayıncılığı kapsamında TRT'de ilk yayınlanan yerli diziler, bu dizilerin seyirci ile olan ilişkisi, TRT'de yayınlanan“Kavanozdaki Adam”isimli ilk yerli bilim kurgu dizisi ve Türkiye'de özel televizyon yayıncılığının gelişimi irdelenmiştir. Tez sorunsalını içeren üçüncü bölümde ise 2000-2017 yılları arasında Türkiye'de ulusal ölçekte yayın yapan televizyon kanallarında yayınlanan/ üretilen yerli dizilerde bilim kurgu türünün yer almayışının sosyo-kültürel nedenleri, kültür kavramı ve kültürün alt türleri üzerinden araştırılmıştır. Bu inceleme sonucunda ulaşılan verilerden, belirtilen yıllarda Türkiye'de ulusal ölçekte yayın yapan televizyon kanallarındaki dizi türleri arasında bilim kurgu türünün yer almadığı görülmüştür. Buna göre; 2000-2017 yılları arasında Türkiye'de ulusal ölçekte yayın yapan televizyon kanalları için bilim kurgu türünde dizilerin üretilmemesi; toplumsal yapının ve kültürün televizyon program içeriklerine olan etkisi, yapım şirketlerinin ve tv kanallarının dizi üretimini etkileyen ekonomik faktörler, dizilerin hedef kitlesini oluşturan seyircilerin sosyo-kültürel ve ekonomik tercihleri gibi etkenler ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
In this study, series types covering the period between 2000 and 2017 were examined in the series sector in Turkey. In this context, the first part of the study focused on the definition of television series, internationally accepted series categories, the definition of the science fiction genre and subtypes. The second part examined the first domestic series aired at TRT within the scope of television broadcasting in Turkey in the historical process, their relationship with the audience, the first domestic science fiction series“The Man in the Jar”broadcast on TRT and the development of private television broadcasting in Turkey. In the third episode, which includes the thesis problem, the socio-cultural reasons of the lack of science fiction series in domestic series broadcast/produced on national television channels in Turkey between 2000 and 2017 were investigated through the concept of culture and subtypes of culture. As a result of this review, it was observed that the types of science fiction were not included among the series types broadcast on national television channels in Turkey in the specified years. According to this; The lack of production of science fiction series for television channels broadcasting on a national scale in Turkey between 2000 and 2017; The impact of social structure and culture on television program content is related to factors such as economic factors affecting the production of series of production companies and TV channels, socio-cultural and economic preferences of the audience, which constitutethe target audience of the series.