Gestasyonel diabeti olan ve olmayan gebelerde ayak taban basınçlarının gebe olmayan diabetli hastalar ve sağlıklı bireylerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of foot plantar pressures in pregnant women with and without gestational diabetes compared to non-pregnant diabetic patients and healthy individuals
- Tez No: 646154
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Gebelik döneminde meydana gelen ayak biyomekaniğindeki değişimleri pedobarografik olarak değerlendirmeyi, Gestayonel diabetin bu değişimler üzerinde etkisinin olup olmadığını ve bu değişimlerin klinik sonuçlar ile ilişkisini araştırmayı amaçladık Gereç ve yöntem: Çalışmaya 18-40 yaş arası 30 GDM'li gebe, 30 normal gebe, 30 gebe olmayan diabetli kadın ve kontrol grubu olarak 30 hiç gebe kalmamış sağlıklı kadın alındı. Gebelerin hepsi 28. gebelik haftasını tamamlamış olması gerekmekteydi. Bütün katılımcıların yaş, kilo, boy, VKİ bilgileri kaydedildi. Gebe gruplarında gebelik haftası, kaçıncı gebelik olduğu ve gebelik süresince meydana gelen ağırlık artışı bilgileri kaydedildi. Tüm katılımcılarda aktivite ve istirahat sırasındaki ayak ağrısı şiddetleri VAS skorları kullanılarak kaydedildi. Nöropatik ağrı varlığını sorgulamak için DN4 anketi dolduruldu. Duyu kaybı varlığını araştırmak için Semmes-Weinstein monofilaman testi uygulandı. Kişinin ayak ilişkili fonksiyonel durumunu değerlendirmek için Ayak Fonksiyonel İndeksi ölçeği kullanıldı. Statik pedobarografik analizde; ayakta durma esnasında ayaklardaki basıncın sağ ön ayak, sağ arka ayak, sol ön ayak ve sol arka ayak bölgelerine dağılımı incelendi. Dinamik pedobarografik analizde; yürüyüş esnasında ayağın 10 bölgesinde meydana gelen tepe basınçlar ve ayak temas alanları kaydedildi. Bulgular:. Yaş ortalaması GDM grubunda 32.8±5.75, gebe grubunda 29.5±5.78, diyabet grubunda 31.93±6.50, kontrol grubunda 30.23±3.74 olarak hesaplandı. VKİ ortalamaları GDM grubunda 32.98±5.58, gebe grubunda 29.25±5.73, diyabet grubunda 27.84±4.74, kontrol grubunda 20.96±2.06 olarak hesaplandı. Ayak ağrısı VAS skorları üç grupta da konrol grubuna göre yüksek çıkarken, üç grup arasında anlamlı fark izlenmedi. Nöropatik ağrı skorları üç grupta da kontrol grubuna göre yüksek saptanırken, GDM grubunun ortalamaları gebe grubuna göre anlamlı derecede yüksekti. Hiçbir katılımcıda duyu kaybı izlenmedi. Üç grupta da AFİ skorları tüm başlıklarda kontrol grubuna göre yüksekti. En yüksek skorlar GDM grubunda kaydedildi. GDM grubunda ve gebe grubuna göre AFİ ağrı ve yetersizlik skorları anlamlı olarak daha yüksek izlendi. Statik pedobarografik analizde üç grupta da sağ arka ayak basınç dağılımında artış izlendi. Gruplar arasında anlamlı fark izlenmedi. Dinamik pedobarografik analizde çalışma gruplarında Metatarsal bölgelerde ve orta ayak bölgesinde tepe basınçlarda anlamlı artışlar saptandı. GDM grubu ve gebe grubu arasında bu artışlar açısından anlamlı farklar izlenmedi. Dinamik pedobarografik analizde üç grupta da orta ayak temas alanında artış, ön ayak temas alanında azalma izlendi. GDM grubu ve gebe grubu arasında fark izlenmedi. Metatarsal bölgelerdeki orta ayak bölgesindeki basınç artışı ile VKİ değerleri arasında korelasyon saptandı. Temas alanlarının dağılımındaki değişim ile VKİ değerleri arasında korelasyon saptandı. AFİ total skorları ve basınç değişimleri arasında korelasyonlar saptandı. AFİ total skorları ile VKİ değerleri arasında korelasyon izlendi. Sonuç: Gebelik son döneminde ayak taban basınçlarında değişimler gözlemledik ve bu dönemde ayak ağrısı artışı ve ayak ilişkili fonksiyonellikte bozulma izledik. GDM'li gebelerde basınç değişimlerinde bir farklılık gözlemlenmese de; bu grupta daha yüksek nöropatik ağrı skorları ve daha kotü AFİ ağrı ve AFİ yetersizlik skorları saptadık. Tüm bu değişikler üzerinde temel belirleyici fiziksel etkenin yüksek VKİ değerleri olduğunu düşünmekteyiz. Pedobarografik verilerin rehberliğinde yapılacak uygun ayakkabı seçimleri ve ortez kullanımı gebeliğin son dönemindeki ayak ilişkili kötü klinik sonuçlar üzerinde olumlu etkileri olabilir.
Özet (Çeviri)
Background And Aim: We aimed to evaluate the changes in foot biomechanics during pregnancy with pedobarography, to investigate whether gestational diabetes has an effect on these changes and the relationship of these changes with clinical outcomes Material and method: 30 GDM pregnant women, 30 normal pregnant women, 30 non-pregnant women with diabetes and 30 healthy pregnant women as control group were included in the study. All of the pregnant women had to have completed their 28th gestational week. Age, weight, height, BMI information of all participants were recorded. Gestational week, number of pregnancies and weight gain during pregnancy were recorded in pregnant groups. In all participants, the severity of foot pain during activity and rest was recorded using VAS scores. The DN4 questionnaire was filled to question the presence of neuropathic pain. Semmes-Weinstein monofilament test was applied to investigate the presence of sensory loss. Foot Functional Index(FFI) scale was used to evaluate the person's foot related functional status. In static pedobarographic analysis; During standing, the distribution of the pressure on the feet to the right forefoot, right hind foot, left forefoot and left hindfoot were examined. In dynamic pedobarographic analysis; The peak pressures and foot contact areas occurring in 10 areas of the foot during walking were recorded Results: Average age was calculated as 32.8 ± 5.75 in GDM group, 29.5 ± 5.78 in pregnant group, 31.93 ± 6.50 in diabetes group and 30.23 ± 3.74 in control group. BMI averages were calculated as 32.98 ± 5.58 in the GDM group, 29.25 ± 5.73 in the pregnant group, 27.84 ± 4.74 in the diabetes group, and 20.96 ± 2.06 in the control group. While foot pain VAS scores were higher in all three groups compared to the control group, there was no significant difference between the three groups. While neuropathic pain scores were higher in all three groups compared to the control group, the mean of the GDM group was significantly higher than that of the pregnant group. No sensory loss was observed in any participant. FFI scores in all three groups were higher than the control group in all titles. The highest scores were recorded in the GDM group. FFI pain and disability scores were significantly higher in GDM group and pregnant group. In static pedobarographic analysis, an increase in right posterior foot pressure distribution was observed in all three groups. There was no significant difference between the groups. In dynamic pedobarographic analysis, significant increases in peak pressures were detected in the metatarsal regions and in the midfoot region of the study groups. No significant differences were observed between the GDM group and the pregnant group in terms of these increases. Dynamic pedobarographic analysis showed an increase in the middle foot contact area and a decrease in the front foot contact area in all three groups. There was no difference between GDM group and pregnant group. There was a correlation between the pressure increase in the midfoot region in the metatarsal regions and the BMI values. There was a correlation between the change in the distribution of contact areas and the BMI values. There were correlations between FFI total scores and pressure changes. There was a correlation between FFI total scores and BMI values. Conclusion: In the last period of pregnancy, we observed changes in footpad pressures and in this period, we observed an increase in foot pain and impairment in foot related functionality. Although there is no difference in pressure changes in pregnant women with GDM; we found higher neuropathic pain scores and worse FFI pain and FFI disability scores in this group. We think that the main determining physical factor on all these changes is high VKİ values. Choosing appropriate shoes and using orthoses under the guidance of pedobarographic data may have positive effects on the foot related bad clinical results in the last period of pregnancy.