Cumhuriyet Dönemi'nde Kars'ta hayvancılık faaliyetleri
Animal husbandry in Kars during the Republican Period activities
  1. Tez No: 646171
  2. Yazar: KADRİYE KUYTUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kars, bulunduğu yer itibariyle geçmişte birçok uygarlığın yaşadığı bir coğrafyada yer almaktadır. Bu coğrafya kültürel olduğu kadar ekonomik anlamda da etkileşimlerin olduğu bir yerdir. Coğrafi özellikler ekonomik anlamda halkın geçim kaynağını tarım ve hayvancılık üzerinde yoğunlaştırmasında etkili bir unsur olmuştur. Bu unsur bölgede hayvancılıkla ilgili önemli girişimlerin yapılmasını beraberinde getirmiştir. Cumhuriyet döneminde hayvancılık modern yöntemlerle yapılmamaktaydı. Yeni kurulan devletin her alanda olduğu gibi hayvancılık alanında da önemli girişimlerinin olduğunu görmekteyiz. Bu amaç doğrultusunda inekhane, üretme çiftlikleri, suni tohumlama istasyonları gibi önemli çalışmalarda bulunulması hayvancılık alanında atılan önemli adımlardan birisidir. Çalışmalar sonucunda gerek iç piyasada gerekse dış ticarette bu kurumların olumlu etkilerini açıkça görmekteyiz. Yapılan bu programlı çalışmalar Kars'ın komşusu olan Sovyet Rusya Hükümeti ile ticari potansiyelini artırmıştır. İki ülke arasında hayvan ihracatı yapılması ve bununla ilgili anlaşmaların devam etmesi Kars'ın hayvancılık faaliyetlerinde önemli mesafe katettiğini göstermektedir. Halkın bilinçlenmesiyle hayvancılık faaliyetlerinin daha iyiye gitmesi halkın da ekonomik anlamda rahatlamasını sağlamıştır. Daha sonraki dönemlerde sanayi faaliyetlerinin hayvancılıkla orantılı olarak gerçekleştirildiğini görmekteyiz. Açılan fabrikalar hayvansal ürünlerin üretiminde etkili olmuş ve bölge yabancı uzmanlar tarafından incelenmiştir. Fabrikaların yöre halkı için istihdam yaratması başka bir ekonomik getiridir. İlerleyen zamanlarda bu fabrikaların bazılarının kapandığını görmekteyiz. Hayvancılıkta hayvan hastalıklarıyla ilgili önemli sorunların yaşanması ise bölgede veteriner hekimlik hizmetlerinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Kars is located in a geography where many civilizations lived in the past due to its location. This geography is a place where there are economic interaction as well as cultural. Geographical features have been an effective factor in concentrating the livelihood of the people on agriculture and animal husbandry in economic terms. This factor brought about important initiatives related to animal husbandry in the region. During the Republican period, animal husbandry was not done with modern methods. We see that the newly established state has also important initiatives in the field of animal husbandry as in every field. For this purpose, it is one of the important steps taken in the field of animal husbandry to carry out important works such as coweries, breeding farms, artificial insemination stations. As a result of the studies, we clearly see the positive effects of these institutions both in the domestic market and in foreign trade. These scheduled studies increased Kars's commercial potential with its neighbor, the Soviet Russian government. The export of animals and the continuation of the agreements between the two countries shows that Kars has come a considerable distance in its animal husbandry activities. The improvement of animal husbandry activities with the awareness, of the public has also helped the people to relax economically. In later periods, we see that industrial activities are carried out in proportion to animal husbandry. The factories opened were effective in the production of animal products and the region was examined by foreign experts. Another economic benefit is that factories create jobs for the local people. In the future, we see that some of these factories were closed. The fact that there are important problems related to animal diseases in animal husbandry once again demonstrated the importance of veterinary medicine services in the region