Afganistan'da etnik savaşın kültürel ve sosyal bileşenlerinin sosyolojik bir analizi
Sociological analysis of the social and cultural components of ethnic war in Afghanistan
- Tez No: 646172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLIN YONCA GENÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Afganistan'daki etnik savaşın sosyal ve kültürel bileşenlerini incelemektedir. Bu çalışmada, Afganistan'daki etnik çatışma sorununun köklerini ve derinliğini bulmak için yarı yapılandırılmış görüşmelere dayalı nitel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak 24 akademisyen, uzman ve etnik grupların temsilcileriyle görüşüldü. Görüşmelerin ardından bulgular kodlanmış, kategorize edilmiş ve temaları oluşturulmuştur. Araştırmanın ilk bölümünde araştırmanın genelleri tartışılmış, ikinci bölümünde etnik çatışma konusu ile ilgili temel kavram ve teoriler tartışılmış, üçüncü bölümde araştırmanın bulguları yorumlanmıştır. Tarihi kaynaklar, Afganistan'daki etnik çatışmanın başlangıcının Ahmed Şah Abdali (1747- 1773) dönemine kadar uzandığını belirtiyor. Bu etnik çatışmalar bugün de devam ediyor. Ancak Afganistan'daki etnik çatışma konusu her zaman siyasi bir perspektiften ele alındı. Bu araştırmanın özgüllüğü ve önemi, Afganistan'daki etnik çatışmanın sosyal ve kültürel bileşenlerini incelemesidir. Bu çalışmanın bulguları, Afganistan'daki etnik çatışmanın en önemli sosyal ve kültürel bileşenlerinin şunlar olduğunu göstermektedir: ulusal kimlik krizi, etnik kimliğin ulusal kimlik üzerindeki egemenliği, dilsel çatışma, mezhep çatışma, etnik çatışmada etnik liderlerin rolü, kabile Kültürünün ve Medyanın Afganistan'daki Etnik Çatışmaya Etkisi. Bu araştırmanın teorik çerçevesi etnik rekabet teorisini, etnik seçkinlerin rekabet teorisini ve elit teorisini içerir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine the socio-cultural components of ethnic war in Afghanistan. In this study, in order to comprehend the roots and depth of the ethnic conflict in Afghanistan, a qualitative research method based on semi-structured interviews has been taken into account. Using snowball sampling method, 24 academics, experts and representatives of ethnic groups in Afghanistan were interviewed. After the interview, the research findings were coded, categorized, and finally the main themes of the research were extracted. In the first part of this research, the generalities of the research were discussed. In the second part of the research, the main concepts and theoretical framework of the research are discussed and in the third part of the research, the research findings are interpreted. Many historical sources mention about the beginning of ethnic conflict in Afghanistan during the reign of Ahmad Shah Abdali (1747-1773) which still continues. Usually researches on ethnic conflict in Afghanistan emphasize upon its political dimension, however, this study has addressed the social and cultural dimensions of ethnic conflict in Afghanistan. The findings of this study reveal that the most important social and cultural components of ethnic conflict in Afghanistan are: The crisis of national identity in Afghanistan, the dominance of ethnic identity over national identity, linguistic identity, religious identity, the role of ethnic leaders, the role of the media and tribal culture in ethnic conflict in Afghanistan. The theoretical framework of this research also includes elite competition theories, ethnic elite competition theory and elite theory