Ali Şeriati'de Allah-âlem ilişkisi
The relationship of the God and the universe according to Ali Shariati
  1. Tez No: 646174
  2. Yazar: ABDULKADİR BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ali Şeriati, XX. yy sonlarında yaşamış, İslam dünyasının yetiştirdiği önemli bir sosyolog ve mütefekkirdir. Her ne kadar birçok eseri, çeşitli yerlerde verdiği konferansların yazıya dökülmesiyle oluşsa da, çok sayıda eseri mevcuttur. Ali Şeriati‟nin tüm eserlerini; insan, toplum ve din başlıkları altında toplayabiliriz. Sadece kendi toplumunu ya da İslam toplumlarını değil, tüm insanlığı eleştiriye tabi tutup, hangi kriterlerle ve ölçülerle hareket etmek gerektiği konusunda kafa yormuştur. „‟Kendisi Olmayan İnsan‟‟ adlı eserinde insanın kendine yabancılaşmasını son derece keskin ve net bir biçimde ele almıştır. Biz de Müslümanların, Allah‟ın insan ve toplum ile ilişkisini değerlendirmelerine katkı amaçlı bu çalışmayı yaptık. Çalışmamızın tümü, Ali Şeriati‟nin konu hakkındaki düşünce ve değerlendirmelerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ali Shariati, lived in the end of 20 th. Century, in the muslim World was one of the important sociologist and thinker. Many of his studies consist of his papers they were presented in conferences. In addition to this, there exist a number of Works, We can get together all his studies under the headings of humanity, society and religion. He did not only critize his own society or Islamic society but also whole human kind somehow he focused on how to reac in which criteriaand proportions in his“Non-becoming person”book, he assumed of alienation of human too sharply and clearly. We did this study to help Muslims evaluate the relationship between God, society and man. All of our work consists of the opinions and assessments of Ali Shariati on the subject.