Büyük ölçekli firmalarda proje yönetiminde çevik yaklaşımlar
Agile approach in project management of large scale companies
  1. Tez No: 646173
  2. Yazar: EREN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. GAMZE KARAYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada büyük ölçekli firmalarda proje yönetiminde çevik yaklaşımların kullanımı araştırılmıştır. 2001 yılında çevik manifestonun yayınlanmasından sonra çeviklik kavramı birçok firmanın odağı olmuştur. Küçük ve orta ölçekli firmaların çevik yönetimi benimsemesi ve dönüşümü nispeten kolay olmuştur. Büyük ölçekli firmalarda ise dönüşüm mevcut iş yapış şekillerinin değişmesini gerektirmiş ve geleneksel kültürün dönüşmesi de gerektiğinden kolay olmamıştır. Bu nedenle ölçeklendirilmiş çeviklik kavramı ile büyük firmaların çevik dönüşümünde yeni metotlar geliştirilmiştir. Literatür incelendiğinde, benzer durumlardaki firmaların çevik dönüşümlerde yeni roller tanımladığını, bazı rolleri kaldırdığını veya değiştirerek kullandığı anlaşılmıştır. Bu rollere geçişte koordinasyon sorunları yaşanmış, ek iş yükleri gelmiştir. Yaşanan zorluklara rağmen rollere adaptasyon sureci sonrası büyük faydalar elde edilmiştir. Buradan yola çıkarak bu rollerin etkileri incelenmiştir. Türkiye'de büyük ölçekli dört firma ile görüşme yapılmış; değişen roller, bu rollerin etkileri ve çevik dönüşümün avantaj ve dezavantajları araştırılarak, çevik dönüşümde zorlanan büyük firmalar için araştırma sonuçlarıyla katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, utilization of agile approaches in project management of large scale companies has been investigated. Since Agile Manifesto was issued in 2001, the concept of agility and switch to agile approaches has been on the focus of many companies. The agile transformation was easy for small companies to adopt ;however, it has become more difficult in medium and large sized companies due to the company culture. It is not easy to make a change overnight on doing business and to transform organizational culture to something that is not expected. Therefore, with the concept of scaled agility, new methods have been developed for the agile transformation of large companies. The literature search shows that companies in similar position have developed new roles in agile transformation, removed some as well as changing definitions of others. During adoptation process to align new roles, some coordination problems, additional workloads have been emerged, yet at the end, great benefits were achieved after all. Based on this premise, interviews with four large-scale companies in Turkey have been conducted in order to gather more information about agile transformation and changing roles.The results of this thesis would provide guidance on new roles and transformation for large companies.