Kamu haberciliğinde AzerTac örneği
AzerTag as example in public journalism
  1. Tez No: 646175
  2. Yazar: TAHMİNA ALYAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Toffler Dalgasının yaşandığı modern çağda enformasyon, 1970'lerin sonundan itibaren tahmin edildiği üzere her alanda güç merkezi görevini görmektedir. Teknolojinin gelişimiyle bilgiye erişim yollarının çeşitliliği durmadan artmaktadır. Bu durumdan bilinçli yararlanma güçlü ekonomi, eğitim, uluslararası ilişkiler ve dolayısıyla refah getirecek güçteyken, aksi çok endişeli sonuçlar doğurabilmektedir. Habercilik alanını da kapsayan bu durum ile ilgili en büyük sorun da ziyadesiyle bilgi kirliliğinin oluşudur. Bu krizin yönetiminde ise kamu haberciliği ve kamu habercilerine de büyük rol düşmektedir. Bu çalışmada haber ve kamu haberciliğinin ortaya çıkmasına kısa şekilde değinilecektir. Asıl olarak Sovyetler Birliğinin çöküşünden sonra bağımsızlığını kazanmış Azerbaycan'ın habercilik alanında yeni bir sistem oturtmaya çalıştığı süreç anlatılacak ve Azerbaycan yönetiminin kurduğu Azerbaycan Devlet Haber Ajansı – AzerTac'ın kuruluşu, tarihsel gelişim süreci ve yapısı irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
In the modern era of the Third Wave, information has served as a powerhouse in all areas as predicted since the late 1970s. The diversity of the ways to access information are growing steadily through the development of technology. While conscious utilization of this situation is strong enough to bring about a powerful economy, education, international relations and therefore prosperity, the contrary can have apprehensive consequences. The biggest problem related to this situation, which also covers the field of journalism is exceedingly information pollution. In the management of this crisis, public journalism and public journalists also play a major role. In this study, the emergence of news and public journalism will be briefly mentioned. The process in which Azerbaijan tries to establish a new system in the field of journalism which gained its independence after the collapse of the Soviet Union, will be explained and the establishment, historical development and structure of the Azerbaijan State News Agency - AzerTag, founded by the Azerbaijani administration, will be scrutinized constitutively.