Sosyal medya ve duyguların sosyalliği: Suriyeliler özelinde facebook üzerine bir inceleme
Social media and sociality of emotions: a study on facebook specific to Syrian people
- Tez No: 646206
 - Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BULUT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 295
Özet
“Duygu”kavramının ekonomik, politik, sosyolojik, psikolojik vb. alanlarda farklı tanımlarıyla karşılaşırız. Her bir bireyin belli bir duyguya sahip olduğu düşüncesi sorgulanmazken, duygu üzerine yapılan tanımlamalarda belirli bir fikir birliğine ulaşılamamıştır. 1970'li yıllardan itibaren bir alan olarak ismini duyuran“duygular sosyolojisi”nin kaynakları ise Antik Yunan'a dek dayanmaktadır. O dönemden bugüne duygu çok farklı sosyal bilimler dalları tarafından incelenmiştir. İletişim alanında ise, kitle iletişim araçları ve duygu ilişkisi kimi araştırmacıların merak konusu olmuştur. Teknolojinin gelişmesi ve sosyal ağların hayatımıza girmesi ile duygunun bu ağlardaki görünümü, üretimi, dolaşımı, ağların özellikleri göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Bu çalışmada da, sosyal ağ sitelerinden olan Facebook'ta duygular, duygular sosyolojisi ve yeni medya çalışmaları arasında köprü kurarak tartışılmaktadır. Çalışmanın ana savı, Facebook'un mimari yapısı nedeniyle kullanıcıların çeşitli duygu pratiklerine yönlendirilmeye açık olduğudur. Çalışmada Facebook kullanıcılarının sosyal ağ ve duygu ilişkilerini Suriyeli mülteciler üzerinden ne şekilde ifade ettikleri ortaya çıkarılmakta, sosyal ağlarda grup ve birey olmanın duygular açısından farklılıkları vurgulanmakta ve Suriyeli mülteciler hakkında Facebook'ta verilen haberlere yapılan yorumların duygu yönlerinin neler olduğuna bakılmaktadır. Bu bağlamda Facebook kullanıcıları ile anketin yanı sıra içerik analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda Suriyeli mülteciler ile ilgili olarak nefret, öfke, korku, sevgi ve acıma duyguları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
We encounter different definitons of the concept of“emotion”in the economic, political, sociological, psychological etc. fields. When the idea that each individual has a certain emotions is not questioned, a certain consensus in the definitons made on emotion could not be built. The sources of the“sociology of emotions”which has made its name as a field since the 1970s, date back to Ancient Greece. Since then, emotion has been studied by very different departments of social sciences. In communication studies, the relationship between mass media and emotion has been the interest object for some researchers. With the development of technology and as social networks come into our lives, the aspect, production and circulation of emotion in these networks are examined by taking into account the characteristics of the networks. In this study, emotions on Facebook that is one of social sites are discussed by bridging between sociology of emotions and new media studies. The main argument of the study is that the users are open to being manipulated to miscellaneous emotion practices through Facebook's architectural structure. In the study, it is found out how Facebook users express their social network and emotion relations over Syrian asylum seekers, the differences of being group and individual in social networks in terms of emotions are emphasized and what the emotional aspects of comments on the news about Syrian refugees on Facebook are examined. In this context, content analysis and online questionnaire was conducted with Facebook users. As a result of the study, the emotions of hate, anger, fear, love and pity were found about Syrian asylum seekers.