Etkileşimli etkinlik yönetimi ve sosyal medya
Interactive event management and social media
  1. Tez No: 976181
  2. Yazar: MEHMET ALİ AKBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN TUFAN YENİÇIKTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, şirketlerde uygulanmakta olan etkileşimli etkinliklerin ve bu etkinliklerin sosyal medyada paylaşılmasının çalışanlar ve şirket üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu kapsamda araştırmada, çalışanların şirket bünyesinde gerçekleştirilen etkileşimli etkinliklere ve bu etkinliklerin sosyal medya aracılığıyla paylaşılmasına ilişkin görüşleri ile bunların kendileri ve şirket üzerindeki etkilerine dair fikirleri incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla Decathlon Spor Mağazalarının İzmir'deki bir şubesinde görev yapan 20 çalışandan toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, şirketlerde düzenlenen etkileşimli etkinliklerin çalışanlar tarafından beğenildiğini, bu etkinliklere yüksek düzeyde katılım sağlandığını ve bu etkinliklerin çalışanlar ile şirket üzerinde olumlu etkiler yarattığını göstermektedir. Ayrıca, bu etkinliklerin sosyal medyada paylaşılmasının da çalışanlar tarafından beğenildiği, çalışanların bu paylaşımları takip ederek etkileşimde bulundukları, paylaşmaktan mutluluk ve gurur duydukları ve bu olumlu duyguların şirkete de olumlu yansıdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, paylaşımlardan istenilen faydanın elde edilebilmesi için bireysel haklara, çalışan rızasına ve eşitliğe dikkat edilmesi gerektiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, hem şirketlerde düzenlenen etkileşimli etkinliklerden hem de bu etkinliklerin sosyal medyada paylaşılmasından en yüksek verimin alınabilmesi için çalışanların bu konudaki talep ve önerilerinin dikkate alınması gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of interactive activities implemented in companies and the sharing of these activities on social media on employees and the company itself. In this context, the study investigates employees' opinions about the interactive activities carried out within the company, their views on sharing these activities through social media, and their thoughts on how these practices affect both themselves and the organization. The research was conducted using a phenomenological design, one of the qualitative research methods. Data were collected through semi-structured interviews with 20 employees working at a branch of Decathlon Sports Stores in İzmir. The collected data were analyzed using content analysis. The findings reveal that interactive activities organized in companies are appreciated by employees, ensure a high level of participation, and have positive effects on both employees and the company. In addition, it was found that the sharing of these activities on social media is also appreciated by employees; they follow and engage with these posts, feel proud and happy to share them, and this positive attitude reflects favorably on the company. However, it was also determined that in order to achieve the desired benefits from such shares, attention should be paid to individual rights, employee consent, and equality. Consequently, it was concluded that to maximize the benefits of both interactive activities organized in companies and their sharing on social media, employees' demands and suggestions regarding these practices should be taken into consideration.