Anadolu'da bulunan Amazon lahitleri
Amazon sarcophagi in Anatolia
- Tez No: 646217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÇEVİRİCİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
“Anadolu'da Bulunan Amazon lahitleri”, isimli bu çalışmada, ilk olarak lahit üretimi yapan atölyeler, bu atölyelerin yerleri, üretim yaptığı yıllar, lahitler üzerinde betimlenen konular ve Amazonlu lahit üretimi, atölyeler özelinde incelenmiştir. Roma, Attika ve Dokimeion atölyeleri kendilerine özgü mimari süsleme ve figürleri ile Roma İmparatorluk Dönemi'nde lahit üretiminde söz sahibi olmuşlardır. Çalışmamızın ikinci bölümünde bu atölyelerde yer alan Amazon tasvirlerinin farklılıkları ve benzerlikleri tetkik edilmiştir. Sonrasında ise Amazonlu lahitler üzerine yapılan çalışmalardan en kapsamlı olanları seçilerek bu çalışmaları yapan araştırmacıların sınıflandırma önerilerine yer verilmiştir. Çalışmazın üçüncü bölümünde ise, Anadolu'da bulunan Amazonlu lahitlerin sınıflandırılması yapılmıştır. Attika ve Dokimeion Tipi olarak iki gruba ayrılmıştır. Attika Tipi Amazonlu lahitler gruplandırılırken en güncel ve Anadolu bazlı çalışma kullanılmıştır. Dokimeion Tipi Amazonlar lahitler ise lahit teknelerinde yer alan süslemelere göre üç gruba ayrılmıştır. Gruplandırılan lahitler üzerinde yer alan figürler ve oluşturdukları şablonlar incelenmiştir. Sınıflandırılan bu lahitler, ikonografik ve stilistik açıdan incelenmiş atölyelere göre dağılımları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Amazon sarcophagi found in Anatolia”, the workshops producing sarcophagi firstly, the locations of these workshops, the years they produced, the subjects depicted on sarcophagi and the production of Amazonian sarcophagus, were examined in particular. Rome, Attica and Dokimeion workshops had a say in the production of sarcophagi in the Roman Imperial Period with their unique architectural decorations and figures. In the second part of our study, the differences and similarities of Amazon depictions in these workshops were investigated. Afterwards, the most comprehensive ones were selected from the studies on Amazon sarcophagi and the classification suggestions of the researchers who carried out these studies were included. In the third part of the study, the classification of the Amazonian sarcophagi found in Anatolia was made. It is divided into two groups as Attica and Dokimeion Type. The most up-to-date and Anatolian-based study was used when grouping Attic Type Amazonian sarcophagi. Dokimeion Type Amazons sarcophagi are divided into three groups according to the decorations on the sarcophagus boats. The figures on the grouped sarcophagi and the templates they created were examined. These classified sarcophagi, iconographically and stylistically examined, their distribution according to the workshops was determined.