Antik Yunan seramik sanatında persli figürler
Persian figures in Ancient Greek ceramic art
- Tez No: 646219
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
“Antik Yunan Seramik Sanatında Persli Figürler”, adlı bu çalışmada, öncelikle Pers İmparatorluğu'nun kuruluşu, Anadolu topraklarına yayılımı, Yunanistan'a kadar ilerleyişi, yaklaşık iki yüz yıl boyunca yayılım gösterdiği bölgelerde egemenlik sağlaması, kültürü, satraplık sistemi, yönetim politikası, savaşları, imparatorluğun zayıflaması ve çöküşü antik kaynaklar ışığında incelenmiştir. Persler, Medler başta olmak üzere farklı medeniyetlerin giyim tarzları ve ekipmanlarını benimsemişlerdir. Çalışmamızın ikinci ve üçüncü bölümünde, Perslerin kıyafetleri ve ekipmanları hakkında araştırmalar yapılmıştır. Kıyafet ve ekipmanların özellikleri, kullanım şekilleri, malzemeleri ve stilleri başlıklar altında tetkik edilmiştir. Çalışmamızın dördüncü bölümünde Yunanlıların, topraklarını işgal eden Perslere karşı bakış açıları incelenmiştir. Sanatta üstün başarı gösteren Yunanlılar, Persli figürleri ürettikleri eserler üzerinde tasvir etmişlerdir. Plastik, gliptik ve nekrolojik eserler üzerinde betimlenen Pers tasvirleri çalışmamızın beşinci bölümünde incelenmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise, Antik Yunan seramik sanatında betimlenmiş olan Persli figürler kategorize edilerek incelenmiştir. Persli figürler kronolojik bir çerçeve içerisinde tipolojik açıdan değerlendirilmiştir. Antik Yunan seramik sanatında yaklaşık iki yüzyıllık bir süreç içerisinde betimlenen Persli figürlerin bu süreçte nasıl bir değişeme uğradığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work named“Persian Figures in Ancient Greek Ceramic Art”, the establishment of the Persian Empire, its spread to Anatolian lands, its progress to Greece, its sovereignty in the regions where it has spread for about two hundred years, its culture, satrap system, management policy, wars. The empire's weakening and collapse were studied in the light of ancient sources. Persians have adopted the clothing styles and equipment of different civilizations, especially Meds. In the second and third part of our study, researches have been made about the clothes and equipment of Persians. The characteristics, usage patterns, materials and styles of clothing and equipment were examined under the titles. In the fourth part of our study, the perspectives of the Greeks towards the Persians who occupied their lands were examined. Greeks, who excelled in art, depicted Persian figures on the works they produced. Persian depictions depicted on plastic, glyptic and necrological artifacts are examined in the fifth part of our study. In the last part of our study, Persian figures depicted in Ancient Greek ceramic art were categorized and examined. Persian figures were evaluated typologically in a chronological frame. It has been investigated how Persian figures depicted in ancient Greek ceramic art in a period of about two centuries changed during this period.