Genç futbolcuların dikkat özellikleri ile çeviklik sürat ve teknik indeks puanları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attention features and agility speed technical index scores of young football players
- Tez No: 646220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, erkek futbolcuların dikkat becerileri ile sürat, çeviklik ve teknik indeks puanları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, 2018-2019 ve 2019-2020 futbol sezonlarında Adanaspor alt yapı takımlarında yer alan 86 lisanslı erkek futbolcu katılmıştır. Katılımcıların ortalama değerleri; yaş (16.07±1.52), boy (172.08±8.71), vücut ağırlığı (59.49±9.56), spor yaşı (6.17±1.83) olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılan sporculara, D2 dikkat testi, teknik indeks puanları için HUFA testi, 30m sürat testi ve Illinois Çeviklik testi yapılmıştır. Ayrıca, katılımcıların demografik özelliklerini tespit etmede kısa bir bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 16.0 paket programından yararlanılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerin tamamlanmasının ardından, Shapiro-Wilk testi sonuçlarına göre veriler normal dağıldığı anlaşıldığından ikiden fazla grubun bulunduğu karşılaştırmalar için ANOVA testi kullanılmıştır. Farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için ise varyansların homojen olmasından ve gruplardaki veri sayısının az olmasından dolayı Bonferroni testinin kullanılması tercih edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla da Pearson Korelâsyon katsayısı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
İt was aimed to investigate the relationship between footballers' attention skills and speed, agility and technical tactical skills. In this study, subjects were licensed football players aged between 14-20 years at the Adanaspor infrastructure football teams operating amidst the 2018-2019 and 2019-2020 Football season. Determined as, age (16.07±1.52), length (172.08±8.71), weight (59.49±9.56), sports age (6.17±1.83) average values of the participants. Athletes participating in the study were given the D2 attention test, the HUFA test for quick-top quickness skills, a 30m speed run for speed skills, and the Illinois Agility test to determine their agility. Besides, a short information form was used to determine the demographic characteristics of the participants. SPSS 16.0 package program haas been used for the statistical analysis of the data. Following the completion of the descriptive statistics, ANOVA test was used for comparisons with more than two groups, since the data were understood to be normally distributed according to the results of the Shapiro-Wilk test. To determine which group the difference originated from, it was preferred to use Bonferroni test because the variances are homogeneous and the number of data in the groups is low. Pearson Correlation analysis method was used to determine the relationships between the variables.