Endüstriyel seramik kalıplama ve üretim yöntemleri ile sanatsal yorumlamalar
Artistic interpretations with industrial ceramic molding and production methods
- Tez No: 646221
- Danışmanlar: DOÇ. İSMET YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte seramik endüstrisindeki üretim standartlarındaki ve miktarlarındaki artan talepleri karşılamak adına kullanılan üretim yöntemleri sürekli gelişmektedir. Endüstriyel seramik kuruluşlarında amaç, üretimi kolaylaştırarak seri olarak üretim miktarını artırmaktır. Bu sebeple seramik ürünlerin üretim süreçlerinde kullanılan kalıplama yöntemleri, sürekli olarak gelişme göstermektedir. 19. yüzyılın sonlarında sanayileşme, şehirleşmenin hızlanması modernizmin doğuşuna zemin hazırlamıştır. Bu durum teknolojinin sınırsız bir şekilde kullanılması inancını ortaya çıkartmış ve böylece Bauhaus sanat akımı ortaya çıkmıştır. Bauhaus, sanat ve zanaatın bir araya getirmesini amaçlamıştır. Modernist dönem ile seramik malzemeyle oluşturulan farklı bağlar yeni yaklaşımlara yol açmıştır. Postmodern dönem ile sınırların kalkarak her türlü üretim yönteminin kullanılması ile birlikte farklı üslüp ve malzeme kullanımları ortaya çıkmıştır. Günümüz seramik sanatında, sanatçıların farklı uslüp ve anlatım dillerine katkı sağlaması amacı ile kullandıkları birçok tekniğin yanı sıra, kalıplama ve kalıpla üretim yöntemleri de sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Endüstriyel üretim yöntemlerinin sanatsal üretim sürecinde sanatçıya zaman ve üretim kolaylığı sağlamasının yanında, sanatsal bir söylem ve araç olarak da farklı olanaklar sunmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde endüstriyel seramik kalıplama ve üretim yöntemlerine ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise seramik kalıplama yöntemlerini üretim süreçlerinde kullanan seramik sanatçıları ve yapmış oldukları çalışmalar araştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise endüstriyel seramik kalıplama yöntemleri kullanılarak yapılan kişisel uygulamalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, the production methods used to meet the increasing demands in the production standards and quantities in the ceramic industry are constantly developing. The goal of industrial ceramic establishments is to increase the amount of production in series by facilitating production. As a result, the molding methods used in the production processes of ceramic products are constantly improving. In the late 19th century industrialization, urbanization laid the groundwork to accelerate the emergence of modernism. This led to the belief of using technology infinitely and thus the Bauhaus art movement emerged. Bauhaus' aim was to gather up arts and crafts together. With the modernist era, different bonds created with ceramic materials have led to new approaches. In the postmodern period, with the removal of borders and the use of many kinds of production methods, different styles and material usages are emerged. In today's ceramic art, besides many techniques used by artists to contribute to different styles and expression languages, we often encounter molding and mold production methods. Industrial production methods not only provide time and production convenience to the artist in the artistic production process, but also offer different possibilities as an artistic discourse and tool. In the first part of this study, industrial ceramic molding and production methods are given in detail. In the second part of the thesis, ceramic artists using ceramic molding methods in their production processes and their arts have been researched. Third part of it includes personal applications which are done by using industrial ceramic molding methods.