Türkiye'de varlık fonu uygulaması ve hukuki niteliği
Weld fund implementation and its legal status in turkey
- Tez No: 646233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezin konusu Türkiye'de varlık fonu uygulaması ve bunun hukuki niteliğinden oluşmaktadır. Çalışmamız dört temel bölümde tamamlanmıştır. İlk bölümde kavramsal çerçevenin oluşturulması için fon kavramı ile ilgili terminoloji sunulmaktadır. Ayrıca kıyaslamalı hukuk çerçevesinde varlık fonlarının uluslararası düzeylerde kullanımına yönelik örnekler incelenmektedir. İkinci bölümde varlık fonlarının finansal sisteme etkileri incelenerek devlet kapitalizmi ve Santiago ilkeleri hakkında bilgiler sunulmaktadır. Araştırmanın üçüncü bölümünde Türkiye'de Varlık Fonunun yapısı ve hukuki niteliği ile ilgili bilgiler verilmektedir. Bu kapsamda kaynakları, ayrıcalıkları ve muafiyetleri incelenmektedir. Çalışmanın son bölümünde ise Varlık Fonunun denetimi açısından yapılan uygulamalar ele alınmaktadır. Bu kapsamda parlamenter denetim, kamuoyu denetimi ve idari denetimle ilgili bilgiler sunulmaktadır. Son kısımda Türkiye'de Varlık Fonu ile ilgili elde edilen bilgiler derlenerek ülke ekonomisi için daha etkili faaliyet gösterebilmesi için politika geliştiriciler ve araştırmacıların uygulayabilecekleri bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis consists of the legal nature of the assets of the fund and its application in Turkey. Our study has been completed in four basic sections. In the first part, terminology related to the concept of fund is presented to create the conceptual framework. Also, examples of using international funds at international levels within the framework of comparative law are examined. In the second part, the effects of asset funds on the financial system are analyzed and information about state capitalism and Santiago principles is presented. The structure of the fund assets in Turkey in the third part of the research and provides information about the legal nature. In this context, sources, privileges and exemptions are examined. In the last part of the study, the applications made in terms of the audit of the Wealth Fund are discussed. In this context, information on parliamentary control, public opinion and administrative control is presented. The final section in Turkey Wealth Funds can be obtained information about the show can be compiled countries implement more effective activities for policymakers and researchers for the economy in a number of suggestions were made.