Kadınlarda ağırlık döngüsünün beslenme durumu ve tip 2 diyabet riski üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Determination if the effect of weight cycling on nutritional status and TYPE 2 diabetes risk in women
  1. Tez No: 646234
  2. Yazar: MELİS TORLUOĞLU KAYALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ARITICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma kadınlarda ağırlık döngüsünün Tip 2 diyabet (T2DM) ve beslenme durumu üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma etik kurul onayı aldıktan sonraki 6 ay boyunca (Kasım 2018-Mayıs 2019) Estetik İnternational Tıp Merkezi Beslenme Diyet Bölümü'ne başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 18-65 yaş arası 80 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara 3 aşamadan oluşan 41 soruluk bir anket uygulanmış, antropometrik ölçümleri alınmış ve çalışmanın başlangıcında son 6 aya ait biyokimyasal parametreler talep edilmiştir. Beslenme durumunu belirlemek için 3 günlük besin tüketim kaydı, T2DM riskini belirlemek için Fin Diyabet Risk Skoru (FİNDRİSK) kullanılmıştır. Araştırmaya dahil edilen 80 kadının 55'i (%68.8) ağırlık döngüsüne girerken 25'i (%31.2) ağırlık döngüsüne girmemiştir. Ağırlık döngüsüne giren 55 kadının 41'i (%74.5)“ciddi ağırlık döngüsü”grubunda yer alırken geriye kalan 14'ü (%25.5) "hafif ağırlık döngüsü grubunda yer almıştır. Bu çalışmanın sonucunda ağırlık döngüsüne giren ve girmeyenler arasında FİNDRİSK skoru ile T2DM risk düzeyi açısından anlamlı bir fark saptanamamıştır (p>0.05). Ağırlık döngüsüne giren kadınların döngü şiddetleri arasında FİNDRİSK skoru ile T2DM risk düzeyi açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of weight cycling on Type 2 diabetes (T2DM) risk and nutritional status in women. The study was conducted on 80 women aged 18-65 who applied to the Aesthetic International Medical Center Nutrition Diet Department for 6 months (November 2018-May 2019). A questionnaire with three steps was applied to the participants and their anthropometric measurements were taken. Three day food consumption record was used to determine the nutritional status and the Finnish Diabetes Risk Score (FİNDRİSK) was used to determine the risk of T2DM. %68.8 of 80 women were the weight cyclers and %31.2 were non-weight cyclers. While %74.5 of women who were in“severe weight cyclers”group, the remaining %25.5 were in the“moderate weight cyclers”group. There was no significant difference was found between FINDRİSK score and T2DM risk level among weight cyclers and non-weight cyclers (p>0.05).