Altyapı oyuncularının kafein alımları ile uyku kalitesi, beslenme durumu arasındaki ilişkinin saptanması
Determining the relationship between infrastructure players's caffeine intake, sleep quality, nutritional status
  1. Tez No: 646265
  2. Yazar: NUR SİNEM TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, alt yapı oyuncularının kafein alımları, uyku kalitesi ve beslenme durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Araştırma Şubat 2019- Şubat 2020 tarihleri arasında Darüşşafaka Spor Kulübü'nde oynayan 8-16 yaş arası, 100 gönüllü erkek alt yapı oyuncusu arasında yapılmıştır. Katılımcılara araştırmacı tarafından geliştirilmiş bir anket formu (demografik bilgiler, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi Ölçeği (PUKİ), besin tüketim kaydı, kafein tüketim sıklığı formu) uygulanmış ve sporcuların antropometrik ölçümleri (vücut ağırlıkları, vücut yağ oranları, boy uzunlukları) alınmıştır. Uyku kalitesi kötü olan sporcuların, sütlü filtre kahve, neskafe, siyah çay, şekersiz kola ve şekersiz enerji içeceğinden aldıkları kafein miktarı uyku kalitesi iyi olanlardan anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p0.05). Çocukluk çağındaki altyapı oyuncularının PUKİ uyku etkinliği alt ölçek puanı ile günlük karbonhidrat tüketim miktarı (r=-0.28), günlük su tüketim miktarı (r=-0.36), günlük protein tüketim miktarı (r=-0.31), günlük lif tüketim miktarı (r=-0.30) arasında negatif yönde, orta düzeyde, istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Adölesan çağdaki altyapı oyuncularının PUKİ uyku süresi alt ölçek puanı ile günlük alınan enerji miktarı (r=-0.34) arasında negatif yönde, orta düzeyde anlamlı ilişkili saptanmıştır. Sonuç olarak, uyku kalitesini geliştirmek için, besin ögelerinin sporcuların bireysel ihtiyacına göre alımının sağlanması uyku kalitesine fayda sağlamaktadır. Literatürde, çocuk ve adölesan sporcuların uyku kalite durumlarını inceleyen daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between infrastructure players' caffeine intake, sleep quality and nutritional status. The research was conducted on 100 volunteer male infrastructure players between the ages of 8-16, who played in Darussafaka Sports Club between February 2019 and February 2020. A questionnaire form with four steps was applied to the athletes and anthropometric measurements of the athletes were taken. The amount of caffeine taken by filter coffee with milk, nescafe, black tea, sugar-free cola and redbull was found significantly higher in the athletes with bad sleep quality than those athletes with good sleep quality (p 0.05). Child athletes' PSQI sleep efficiency subscale score, daily carbohydrate consumption amount (r=-0.28), daily water consumption (r =-0.36), daily protein intake (r = -0.31), daily fiber consumption (r =- 0.30), a negative, moderate, statistically significant relationship was found. A moderately significant negative correlation was found between PSQI sleep duration subscale score of adolescent athletes and daily energy intake (r = -0.34). In summary, in order to improve sleep quality, nutrients should be taken according to the needs of the athletes. More research is needed that examines the sleep quality status of young athletes.