Sağlıklı kadınlarda yüksek proteinli kahvaltının gün içindeki iştah ve kan şeker düzeylerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the Effect of High Protein Breakfast on Appetite and Blood Sugar Levels in Healthy Women
- Tez No: 646273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ARITICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, sağlıklı kadınlarda yüksek proteinli kahvaltının iştah ve kan şekeri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışma Ocak 2019-Nisan 2019 tarihleri arasında, çalışmaya katılmayı kabul eden 16 sağlıklı kadın ile yürütülmüştür. Kadınların yaş ortalaması 25±3.03 yıl ve BKİ ortalaması 22.06±1.96 kg/m2'dir. Çalışmaya katılan kadınlara 28 sorudan oluşan demografik bilgileri ve beslenme durumları, 21 sorudan oluşan Beck Depresyon Ölçeği'yle depresyon durumlarının sorgulandığı anket formu uygulanmıştır. Çalışma başlangıcında ve sonunda katılımcıların antropometrik ölçümleri alınmıştır. Çalışma öncesi 3 gün boyunca katılımcıların tüm gün yedikleri not edilmiştir. Çalışma süresince 15 gün tüm bireylere, araştırmacı tarafından planlanan 442.1 kkal ve 30.6 g proteinli aynı kahvaltı verilmiştir. Çalışma boyunca tüm öğünlerde tükettikleri besinler kaydedilmiştir. Katılımcılardan çalışma öncesi birinci gün, çalışmanın birinci, yedinci ve on beşinci günleri ana öğünlerde açlık/tokluk kan şekerini, araştırmacı tarafından sağlanan kan şekeri ölçüm cihazı ile ölçmeleri istenmiştir. Çalışma başlangıcına kıyasla çalışmanın birinci ve yedinci günleri, sabah tokluk hissindeki artma anlamlıdır (p0.05). Çalışma sonunda sabah kahvaltı lezzetindeki azalma anlamlı bulunmuştur (p0.05). Çalışma öncesine kıyasla çalışma sonunda; vücut ağırlığı ve BKI değerlerinde artma; bel çevresi, kalça çevresi ve bel/kalça oranında azalma olduğu ancak aradaki farkların anlamlı olmadığı görülmüştür (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the effects of high protein breakfast on appetite and blood sugar in healthy women. The study was conducted with 16 healthy women who agreed to participate in the study between January 2019 and April 2019. The average age of women is 25±3.03 years and their average BMI is 22.06±1.96 kg/m2. The questionnaire form was applied to the women participating in the study, with demographic information consisting of 28 questions and their nutritional status, Beck Depression Inventory with 21 questions, depression states. Anthropometric measurements of the participants were taken at the beginning and end of the study. It was noted that the participants ate all day for 3 days before the study. During the study, all individuals were served the same breakfast with 442 kcal and 30 g protein, which was planned by the researcher for 15 days. The foods they consumed at all meals throughout the study were recorded. The participants were asked to measure their fasting and postprandial blood sugar with the blood sugar meter provided by the researcher on the first day before research, the first, seventh and fifteenth days of the study, and to record the values in their lists. Compared to the beginning of the study, the increase in the feeling of fullness in the morning on the first and seventh days of the study was statistically significant (p0.05). At the end of the study, the decrease in breakfast flavor was found to be significant (p0.05). Considering the anthropometric measurements of women at the beginning and at the end of the study; increase in body weight and BKI values; waist circumference, hip circumference and waist/hip ratio decreased but the differences was not significant (p>0.05).