Yöneticilerin ruhsal liderlik davranışlarının örgütsel stres ve tükenmişlik üzerine etkisi: Otel işletmeleri örneği
The impact of spiritual leadership behaviors of managers on organizational stress and burnout: A study in hotel enterprises
  1. Tez No: 646272
  2. Yazar: MUHAMMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BAYTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Otel işletmelerinde örgütsel faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde işgörenlerin kendilerine verilen görevleri yerine getirirken yöneticilerine karşı düşünceleri, ruhsal ve psikolojik bakış açıları, örgüt içerisindeki stres ortamı, strese bağlı gelişen tükenmişlik düzeyi önemli belirleyicidir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, otel işletmelerinde yöneticilerin ruhsal liderlik davranışlarının işgörenlerin örgütsel stres ve tükenmişlik düzeyleri üzerindeki etkisinin ortaya konulmasıdır. Araştırmada ilk olarak araştırmanın değişkenlerini oluşturan kavramlar hakkında yerli ve yabancı literatür taraması yapılarak kavramsal model ortaya konulmuştur. Araştırma amaçlı veriler nicel araştırma yöntemi ile anket tekniği kullanılarak İstanbul'da faaliyet gösteren (6 adet) beş yıldızlı otel işletmeleri çalışanlarınden elde edilmiştir. Katılımcıların anket formuna ilişkin verdikleri yanıtlar; faktör ve güvenirlik analizleri, yüzde, frekans ve aritmetik ortalama değerleri, korelasyon ve regresyon analizi yöntemlerine tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre yöneticilerin ruhsal liderlik davranışlarının işgörenlerin örgütsel stres ve tükenmişlik düzeylerine etkisinin orta seviyede olduğu ve algılanan örgütsel stres ve tükenmişlik düzeylerini düşürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Employees' thoughts towards their managers, mental and psychological perspectives, the stress environment within the organization and the level of burnout due to stress are important determinants in the healthy execution of organizational activities in hotel businesses. Accordingly, the aim of the study is to reveal the effect of mental leadership behaviours of managers in hotel businesses on the organizational stress and burnout levels of employees. In the research, firstly, the conceptual model was presented by searching the domestic and foreign literature about the concepts that constitute the variables of the research. The data for research purposes were obtained from the employees of (6) five-star hotels operating in Istanbul by using the quantitative research method and the survey technique. Participants' responses to the questionnaire form; factor and reliability analysis, percentage, frequency and arithmetic mean values were subjected to correlation and regression analysis methods. According to the results of the research, it has been determined that the psychological leadership behaviors of the managers have a moderate effect on the organizational stress and burnout levels of the employees and reduce the perceived organizational stress and burnout levels.