Türkiye siyasetinde kadın milletvekillerinin görünürlüğü: 26. Dönem AKP ve CHP örneği
Visibility of women parliamentarians of politics in Turkey: The sample of 26. Period AKP and CHP
- Tez No: 646339
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA ASRAK HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Demokrasinin gereği olan siyasal katılım; katılımcı bireylerin siyasal sistemin aldığı kararlar üzerindeki etkililiğini belirleyen tutum ve davranışlardır. Bireylerin siyasal otorite karşısında eşitliğini sağlarken, karar alma sürecine katılarak siyasal aktifliği de arttırır. Toplumu oluşturan kadın ve erkeğin her alanda olduğu gibi siyaset arenasında ki temsili ve katılımı hususunda da eşitlik olgusu şarttır. Bu çalışmanın amacı Türkiye siyasetinde kadının eşit ve etkin temsili konusunu değerlendirmek adına 26. Dönem Parlamentosunda Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin kadın milletvekillerinin yasama faaliyetlerindeki aktifliğini inceleyerek, kadın milletvekillerinin en çok hangi alanlarda konumlandırıldığını ve siyasi kararlardaki etkililiğini araştırmaktır. İlk bölümde genel olarak Cumhuriyet Dönemi sonrası Türkiye'sinde kadınların siyasette varoluş süreçleri ele alınmıştır. İkinci bölümde araştırmaya konu olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin siyasi ideolojileri, izlemiş oldukları politikalar, kadın konusundaki tutum ve söylemleri değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklem profilini 26. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi kadın milletvekilleri oluşturmaktadır. 26. Dönem yasama faaliyetleri sınırlılık olarak belirlenmiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi kadın milletvekillerinin yasama faaliyetleri kapsamında yapmış oldukları çalışmalar nitel ve nicel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Political participation as a requirement of democracy; attitudes and behaviors that determine the effectiveness of participant individuals on the decisions taken by the political system. While ensuring equality of individuals against political authority, it also increases political activity by participating in decision-making process. Equality is essential for the representation and participation of men and women in the political arena as in all fields.The purpose of this study in terms of evaluating the representation of women's equalty and effectiveness in politics of Turkey is examining the activity of women lawmakers in legislative activities of women MPs of the Justice and Development Party and Republican People's Party in the 26th Term Parliament to determine the areas where women lawmakers are located most and their effectiveness in political decisions. In the first part of the overall Republican women in politics it is discussed later in existence processes in Turkey. In the second part, the political ideologies of the Justice and Development Party and the Republican People's Party, the policies they followed, their attitudes and discourses on women were evaluated. The sample profile of the study is composed of the 26th Term Justice and Development Party and Republican People's Party female deputies. The legislative activities of the period are determined as limitation. The studies carried out by Justice and Development Party and Republican People's Party women deputies within the scope of legislative activities were analyzed qualitatively and quantitatively.