Muhasebe hata ve hilelerinin meslek etiği açısından incelenmesi
Analyzing the mistakes and deceptions of accounting in terms of business ethics
- Tez No: 646378
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde, muhasebenin temel hatları ve muhasebecilik mesleği, mesleğin gerektirdiği etikler ile muhasebede yapılan hata ve hileler incelenmiştir. Birinci bölümde ilk olarak muhasebe kavramı üzerinde durulmuş, tanımı ve fonksiyonları hakkında bilgi verilmiştir. Ardından muhasebecilik mesleği anlatılmış; mesleğin tanımı, gerektirdiği nicel ve nitel özellikler, meslek mensubu olma süreci, son olarak da mesleki etikten bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise hata ve hile kavramları üzerinde ayrı ayrı durulmuştur. Hata ve hile nedir, çalışanları hata veya hileye iten etkenler, birbirleri arasındaki fark gibi başlıklardan söz edilmiştir. Çalışmanın sonu olan üçüncü bölümde, muhasebecilerin hata ve hile karşısındaki tutumu hakkında bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the basic lines of accounting and the accountancy profession, the ethics required by the profession, and errors and deceptions in accounting are examined. In the first chapter, firstly, the concept of accounting is given and information about its definition and functions is given. Then the accountancy profession was explained; The definition of the profession, the quantitative and qualitative features required, the process of being a member of the profession, and finally the professional ethics are mentioned. In the second part, the concepts of mistakes or deceptions are emphasized separately. What are errors and cheats, factors that push employees to mistakes or deceptions, the difference between each other are mentioned. In the third chapter, which is the end of the study, a questionnaire was conducted on the attitude of accountants towards mistakes or deceptions.