Kronik otitis media tanılı hastaların ameliyat öncesi ve sonrası vestibüler fonksiyonlarının video head ımpulse test (VHIT) ile değerlendirilmesi
Evaluation of preoperative and postoperative vestibular functions of patients with chronic otitis media diagnosis with video head impulse test (VHIT)
  1. Tez No: 646406
  2. Yazar: BEYZA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN KİRAZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç:Kronik otitis media (KOM) tanılı ve operasyon planlanan hastaların cerrahi (timpanoplasti – mastoidektomi) öncesi ve sonrası vestibüler fonksiyonlarının Video Head Impulse Test (vHIT) ve Baş Dönmesi Engelilik Envanteri (BEE) ile değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde kronik otitis media tanısı alan ve operasyon planlanan 21-57 yaş aralığında 24 (14 kadın, 10 erkek) hasta çalışmaya dahil edildi. 15 sağlıklı gönüllü kontrol grubunu oluşturdu. Hastalar uygulanan cerrahi işleme göre timpanoplasti ve mastoidektomi grubu olarak iki alt gruba ayrıldı. Tüm hastalar preoperatif ve postoperatif (1.ay) olmak üzere vHIT ve BEE ile değerlendirildi. Bulgular: Ameliyat öncesi ve sonrası tüm hastalarda vHIT kazançları hasta ve sağlam kulaklarda normal sınırlarda elde edildi. Her iki grupta ameliyat öncesi ve sonrası VOR kazançlarında istatistiksel olarak anlamlı değişim gözlenmedi (p>0,05). Ancak timpanoplasti grubunda postoperatif ölçülen lateral kanal vestibülo-oküler refleks (VOR) kazançları hasta ve sağlam kulak ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0,05). Sonuç: Çalışmamız sonucunda, KOM hastalarının cerrahi öncesi ve sonrasında VOR kazançları normal sınırlarda elde edildi. Ameliyat sonrası hasta tarafından algılanan baş dönmesi şikayetlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi.Timpanoplasti grubundaki hastalarda vHIT ile değerlendirilen yüksek frekanslı VOR cevaplarının cerrahi operasyondan etkilenebileceği ancak VOR kazancının normal sınırda olması sebebiyle, uzun dönem değerlendirmede VOR kazancındaki düşüşün her iki grup içinde görülebileceği düşünüldü. Bunun yanı sıra, KOM hastalarında cerrahi öncesi ve sonrası vestibüler değerlendirmede vHIT ile birlikte düşük frekanslı SSK fonksiyonlarının ve otololit organların değerlendirilebildiği testlerin birlikte kullanılmasının yarar sağlayabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Objectives: We aim to evaluate the vestibular functions of patients diagnosed with chronic otitis media before and after surgery (tympanoplasty - mastoidectomy) with Video Head Impulse Test (vHIT) and Dizziness Handicap Inventory (DHI). Materials and Methods: Twenty-four patients (14 females, 10 males) between the ages of 21-57 who were diagnosed with chronic otitis media at the Ege University Hospital Otorhinolaryngology Clinic and scheduled for an operation were included in the study. 15 healthy volunteers formed the control group. The patients were divided into two subgroups as tympanoplasty and mastoidectomy group according to the surgical procedure applied. All patients were evaluated preoperatively and postoperatively (1st month) by vHIT and DHI. Results: vHIT gains were obtained within normal limits in patients and healthy ears before and after the surgery. There was no statistically significant difference in preoperative and postoperative VOR gains in both groups (p> 0.05).