Taşınmaz mülkiyetinin naklinde muris muvazaası
Sham (collusive) transactions of the testator regarding the transfer of i̇mmovable property
- Tez No: 646415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ülkemiz uygulamasında çok sık gündeme gelen ancak mevzuatımızda özgül olarak düzenleme altına alınmış bulunmayan taşınmaz mülkiyetinin naklinde muris muvazaası konusunu başlık alan ve üç bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde taşınmaz mülkiyeti kavramı ve kapsamı açıklanmaya çalışılmış, taşınmaz mülkiyetinin kazanılması esasları ile bu kapsamda harici satış ile muvazaa konularına geçiş yapılmıştır. İkinci bölümde ise daha çok Borçlar Hukuku anlamında muvazaa kavramı; unsurları, türleri ve türlerine göre hüküm sonuçları dâhilinde, taşınmaz mülkiyetinin naklinde şekil şartı ile bağlantılı tartışmalara da yer verilerek, ileri sürülme biçimleri ve ispat vasıtaları ile birlikte açıklanmıştır. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise muris muvazaası kavramının ortaya çıkışından, unsurlarından, nedenlerinden bahsedilerek muris muvazaası hukuksal nedenine dayalı iptal davasının esasına ve usulüne ilişkin şartlar incelenmiş, ardından miras bırakanın muvazaasının sonuçları özellikle 1.4.1974 ve sonraki tarihli Yargıtay kararları ışığında tartışılmıştır. Son olarak miras bırakanın muvazaası kurumunun miras hukukundaki denkleştirme ve tenkis kurumları ile karşılaştırması yapılarak çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study, which comes up frequently in the practice of our country, but has not been specifically regulated in our legislation, is about the subject of the sham (collusive) transactions of the testator regarding the transfer of immovable property and consists of three parts.In the first part of our study, the concept and scope of immovable property is tried to be explained.After that, the principles of acquisition of immovable property and in this context, external sales and simulation issues were explained. In the second part, the concept of simulation in terms of Law of Obligations; the elements, the types,according to the types of judgment results and the controversies related to the shape condition in the transfer of the immovable property have been explained a lot, along with the means of assertion and the means of proof . Third and the last part is about the emergence, elements and reasons of the sham (collusive) transactions of the testator. The sham (collusive) transactions of the testator based on the legal conditions of the cancellation case and the appropriate conditions were examined.After that,the consequences of the legacy of simulation, especially the date of 1.4.1974 and in the light of next dated decisions of the Supreme Court, is discussed.Finally; Our study by comparing the institution of the legacy of simulation with the equalization and criticism institutions in inheritance law was completed.