Tarih eğitiminde simülasyon tekniğinin öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The effect of the simulation technique on the academic achievements of students in the teaching of history
  1. Tez No: 646416
  2. Yazar: FEYZULLAH YİĞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HAYTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Araştırma, tarih eğitiminde simülasyon tekniğinin öğrencilerin akademik başarılarına etkisini tespit etmek amacıyla ön test-son test, kontrol grubu deseni kullanılarak yapılmıştır. Bu araştırma Denizli il merkezinde Anafartalar Lisesi, Denizli Anadolu Lisesi, Kazım Kaynak Lisesi, Mustafa Kaynak Lisesi ve İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi'nde 2014-2015 Bahar eğitim-öğretim yılında yapılmıştır. Okulların seçiminde lise giriş sınavlarına göre üst, orta ve alt sırada tercih edilen ve ulaşım kolaylığı açısından amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak okullar rastgele belirlenmiştir. Deney ve kontrol grubu olmak üzere toplam 175 gönüllü öğrenci örneklem grubunu oluşturmuştur. Veriler Başarı Puanı Değerlendirme Formu, Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği, Savaş ve Barış Kavramı ile İlgili Öğrenci Tutumları Ölçeği ve Öz Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Analizler için SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Veriler sayı, yüzde, ortalama, bağımsız gruplar arasında t testi, ANOVA, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Wilcoxon testi, Paired Sample-t testi ve Spearman" korelasyon ile değerlendirilmiştir. Araştırmada liselere göre deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin başarı puan ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimleri ölçeği puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir(p0,05). Deney grubundaki öğrencilerin cinsiyete göre öz değerlendirme puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Deney grubundaki öğrencilerin okullara ve süreçlere göre simülasyon puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Deney grubundakilerin başarı puanları ile EDEÖ arasında pozitif yönde, zayıf derecede ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir (r=0,246; p=0,017).
Özet (Çeviri)
The research has been conducted using the pretest-posttest, control group pattern in order to determine the effect of the simulation technique on the academic achievements of students. This research has been conducted in the Denizli provincial center, in the Anafartalar High School, the Denizli Anatolian High School, the Kazım Kaynak High School, the Mustafa Kaynak High School and the İbrahim Cinkaya Social Sciences High School in the academic year Spring 2014-2015. By using the sampling method in the selection of the schools based on the entrance exam, with respect to the higher, middle and lower levels of preference, and from a viewpoint of accessibility, the schools were decided on randomly. Consisting of the experimental group and the control group, a total of 175 voluntary students made up the sampling group. The data have been collected through the Achievement Score Assessment Form, Critical Thinking Tendency Scale, The Attitude toward War and Peace Scale and the Self-Evaluation Form. For the analyses, the packaged software SPSS 24.0 has been used. The data have been assessed based on numbers, percentages, averages, the t test among independent groups, ANOVA, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, the Wilcoxon test, the Paired Sample t test and Spearman's correlation. It has been determined in the research that the achievement score averages of the students in the experimental and control groups with respect to the high schools were statistically significant. It has been established that there is a significant difference between the critical thinking tendency scale score averages of the students in the experimental and control groups (p0.05). It has been determined that there is not a statistically significant difference with respect to the self-evaluation scores according to the genders of the students in the experimental group. No statistically significant difference has been identified with respect to the simulation scores of the students according to the schools and processes (p>0.05). A statistically significant correlation in the positive direction and to a weak degree between the achievement scores of those in the experimental group and the Critical Thinking Tendency Scale has been determined (r=0.246; p=0.017).