21. yüzyılda kurumsal kimlik tasarımında minimalizm
Minimalism in corporate identity in twenty first century
- Tez No: 646420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL TUĞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kurumsal kimlik dönemsel değişimlerden bağımsız olarak her zaman bir ihtiyaç oluşturmuştur. Kurumların artmasıyla kurumsal kimlik tasarımı öğeleri gelişmiş, Modernizm akımıyla birlikte günümüze kadar devam etmiştir. 20. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan Minimalizm akımı, sadeliği ile yeni bir bakış açışı getirmiş, sanat ve tasarım alanındaki biçimsel dili ve ifade yöntemleri her dönemde tercih edilmiştir. Çağdaş sanatın indirgemeci eğilimleri ilk kez resim sanatında ortaya çıkmış, grafik tasarım alanında da etkileri görülmüştür. Günümüzde dijitalleşmenin getirileriyle birlikte, tüm dünyada yaşanan Korona virüsü salgını dijital dünyanın önemini daha da arttırmıştır. İnsanların günlük hayatlarında yoğun bir şekilde karşılaştığı görsel uyaranlar arasında, kurumların, izleyicinin aklında yer etmesi ve görünebilir olması için kısıtlı bir zaman olmaktadır. Bu durum sadelik kavramlarına duyulan ihtiyacı da beraberinde getirmiştir. Bu noktada önemli olan sadeleşmeyle birlikte tasarımın basitliğe kaçmamasıdır. Bu çalışmada, Minimalizm'in dönemsel anlamına yakın şekilde kurumsal kimlik tasarımları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Yapılan anket sonucunda çıkan Starbucks markasının kurumsal kimlik tasarımı göstergebilimsel olarak incelenmiş ve minimal yaklaşımla ele alınmaya çalışılarak uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Corporate identity has always created a need, regardless of periodic changes. With the increase of institutions, corporate identity design elements have been developed and have continued with the Modernism trend until today. The Minimalism movement that emerged in the second half of the 20th century brought a new perspective with its simplicity, the formal language and methods of expression in the field of art and design were preferred in every period. The reductionist tendencies of contemporary art emerged for the first time in painting art, and its effects were seen in the field of graphic design. Along with the benefits of digitalization today, the epidemic of the Coronavirus experienced worldwide has increased the importance of the digital world. Among the visual stimuli that people encounter intensely in their daily lives, there is a limited time for institutions to be visible and visible in the audience's mind. This situation brought along the need for simplicity concepts. What is important at this point is that the design does not escape simplicity with simplification. This study examined the impact of Minimalism on corporate identity designs close to its periodic significance. As a sample, evaluation and application study has been carried out based on Starbucks corporate identity.