Impostor phenomenon and perceived parental psychological control: Mediating role of narcissism and perfectionism
Sahtekarlık fenomeni ve ebeveynden algılanan psikolojik kontrol: Narsisizm ve mükemmeliyetçiliğin aracı rolü
  1. Tez No: 646443
  2. Yazar: MERVE KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, sahtekarlık fenomeni ve ebeveynden algılanan psikolojik kontrol arasındaki ilişkide mükemmeliyetçilik ve narsisizmin aracı rolünü incelemektir. Çalışmaya İstanbul'da yaşayan 180 üniversite öğrencisi katılmıştır. (X ̅=21 ,S=2.62, yaş aralığı = 18-29). Veri toplama aracı olarak Sahtekarlık Ölçeği, Ergenin Ebeveynden Algıladığı Psikolojik Kontrol Ölçeği, Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Beş Faktör Narsisizm Ölçeği-Kısa Form kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, mükemmeliyetçilik ve kırılgan narsisizmin babadan algılanan ebeveyn psikolojik kontrolü ile sahtekarlık fenomeni arasındaki ilişkide önemli aracı değişkenler olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca regresyon analizleri babadan algılanan ebeveyn psikolojik kontrol, mükemmeliyetçilik (hata yapma endişesi, yaptığından emin olamama, ailesel beklentiler, aileden eleştiri) ve kırılgan narsisizmin sahtekarlık fenomeni için anlamlı yordayıcılar olduğu bulunmuştur. Bunlara ek olarak, mükemmeliyetçilik sahtekarlık fenomeni ve babadan algılanan psikolojik kontrol ilişkisi arasında anlamlı aracı değişken olarak bulunmuş olup cinsiyet değişkeni anlamlı bir kovaryans olmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, sahtekarlık fenomeni ve babadan algılanan psikolojik kontrol arasındaki ilişkide kırılgan narsisizmin anlamlı bir aracı rolü olduğu bulunmuştur. Ayrıca bu ilişkide cinsiyet değişkeninin anlamlı bir kovaryans olmadığı ortaya çıkmıştır. Son olarak moderatörlü aracı değişken analizi yapılmıştır. Sonuçlara göre, katılımcıların üniversiteye giriş sıralamalarının anlamlı bir moderatör olmadığı ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonuçları önceki çalışmalar ışığında güçlü yönleri ve sınırlılıkları listelenmiş ve ileride yapılacak araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate the mediating roles of perfectionism and narcissism in the relationship between impostor phenomenon and perceived parental psychological control. Data was collected from 180 undergraduate students in Istanbul and participants (Mage= 21 years old, SD= 2.62, range=18-29 years old). Impostorism Scale (IS), Psychological Control Scale-Youth Self Report (PCS-YSR), The Short Form of The Five-Factor Narcissism Inventory (FFNI-SF) and Frost Multidimensional Perfectionism Scale (FMPS) were used as measurement instruments. Results of the current study revealed that, perfectionism and vulnerable narcissism were significant mediators in the relationship between perceived parental psychological control from father and impostor phenomenon. Also, regression analyses showed that perceived parental psychological control from father, dimensions of perfectionism including concern over mistakes, doubt about action, parental expectations and parental criticism and vulnerable narcissism predicted impostor phenomenon. Additionally, a moderated mediation analysis revealed that perceived parental psychological control from father and impostor phenomenon was not moderated by participants' university entrance rankings. Results of the study are discussed regarding the prior studies. The strengths and limitations of the study were listed and suggestions for further researches were set forth.