Kamu yatırımlarının belirleyicileri üzerine ampirik bir analiz
An empirical analysis on the determinants of the public investments
- Tez No: 646452
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURÇİN YERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Maliye, Econometrics, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
AB genelinde kamu yatırımlarının gayri safi yurtiçi hâsıla içindeki payı 1970'li yıllardan beri azalma eğilimindedir. Bu eğilimde zaman zaman toparlanmalar görülmüş olsa da kamu yatırımları hiçbir zaman eski düzeyine gelememiştir. Kamu yatırımlarına ilişkin bu durum AB genelinde büyümenin yavaşlaması, istihdam oranlarının düşmesi ve toplam verimlilikteki azalmalar gibi çok sayıda iktisadi sorunun da oluşmasına sebep olmaktadır. Kamu yatırımlarının bu denli düşük düzeylerde kalmasına yol açan sebeplerin tespit edilip gerekli tedbirler alındıktan sonra bu tür yatırımların artırılması sağlanmalıdır. Kamu yatırımları ekonomik, mali, politik, demografik, kurumsal ve küresel olmak üzere çok sayıda faktörün etkisi altındadır. Ancak mali ve kurumsal faktörler diğer faktörlere nazaran kamu yatırımlarını daha fazla etkileyebilmektedir. Dolayısıyla bu çalışmada devlet kırılganlığının, politik yolsuzluğun ve kamu borcunun eşik etkisinin kamu yatırımları üzerindeki etkisi AB 22 ülkesi için 1996-2018 aralığında araştırılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre devlet kırılganlığı ve kamu borcunun eşik etkisi kamu yatırımları üzerinde negatif ve istatistiki olarak anlamlı bir etki oluşturmaktadır. Politik yolsuzluk ise kamu yatırımları üzerinde pozitif ve istatistiki olarak anlamlı bir etki oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The share of public investments in the gross domestic product across the EU has been in a down trend since 1970s. Although there were occasional recoveries in this trend, public investments were never at their previous levels. The situation related to public investments gives rise to the formation of many economic problems all across Europe such as slow growth, decrease in employment rates and decline in total productivity. Public investments should be increased after determining the reasons that cause public investments to remain at such low levels and taking necessary measures. Public investments are under the influence of many factors including economic, fiscal, political, demographic, institutional and global. However, financial and institutional factors may affect public investment much more than other factors. Therefore, in this study, the impact of state fragility, political corruption and threshold effect of public debt on public investments were investigated between 1996-2018 for 22 countries of the EU. According to the findings of this study, state fragility and threshold effect create a negative and statistically significant effect on public investments. On the other hand, political corruption has a positive and statistically significant effect on public investments.